1 z 9
4.11 - Dzień Taniego Wina
4 listopada świętujemy Dzień Taniego Wina. To święto jest obchodzone na całym świecie. W Polsce też na pewno znajdą się miłośnicy znanego wszystkim trunku, którzy 4 listopada będą chcieli poświętować. Pierwsze tanie wina były robione na bazie jabłek, dlatego podwórkowo często nazywamy je jabolami. Inne znane to Komandos, Kosmos, Arizona, Blondyna, Patyk, Pokusa.
Fot. Kamila Kubat / Agencja Wyborcza.pl
2 z 9
10.11 - Dzień Jeża
10 listopada swoje święto mają jeże. Te sympatyczne zwierzaki coraz częściej możemy spotkać, kiedy przemykają przez miejskie osiedla. Ale życie w mieście powoduje, że są one narażone na wiele niebezpieczeństw.
Przeciętny jeż jest pokryty ok. 5 tys. kolców. Te, które pochodzą z Europy Zachodniej, mają na brzuszkach brązowe włosy, a te z Europy Wschodniej - białe. Jeże mają bardzie ostre zęby, mogą nimi zagryźć żabę czy małego ptaka.
Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl
3 z 9
14.11 - Dzień Króla Juliana
Teraz, prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu. Nowy Jorku! Taka trochę wiocha jakby. Pewien jesteś, że to nie Alabama? Fani Madagaskaru i Pingwinów z Madagaskaru bardzo dobrze wiedzą, że te cytaty należą do króla Juliana - lemura, którego święto przypada na 14 listopada. Ci, którzy uwielbiają humor bajkowego zwierzaka, muszą pamiętać, aby dla wszystkich lemurów przygotować tego dnia fistaszki, koniecznie na srebrnej tacy. I musimy pamiętać o jednym: króla Juliana nie wolno tykać w stopę!
Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Wyborcza.pl
4 z 9
17.11 - Dzień Studenta
17 listopada świętujemy Dzień Studenta. Został on ustanowiony w 1941 r. po walce czechosłowackich studentów z nazistami w 1939 r.
W Polsce nie ma tradycji obchodzenia Dnia Studenta. Dużo popularniejszym świętem młodych ludzi są odbywające się wiosną juwenalia. Wtedy studenci nie tylko bawią się na koncertach, ale dzięki nim ulice miast stają się weselsze i bardziej kolorowe. Żacy muszą być wtedy bardzo kreatywni, bo przebierają się za różne stwory. Przebrania mają zachęcić kierowców i przechodniów do wrzucenia do puszki paru groszy.
Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl
5 z 9
18.11 - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Ten dzień ma swoją długą tradycję. W 1974 roku w Californii namówiono ponad milion palaczy, aby rzucili swój nałóg. Potem święto zaczęło rozprzestrzeniać się na całym świecie i pojawiały się podobne do niego inicjatywy, np. Dzień bez Papierosa.
Każdego roku papierosy zabijają ok. 5 milionów osób, z czego 600 tys. to bierni palacze. W wielu krajach wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych, ale według Centrum Badania Opinii Społecznej nie zmniejszyło to ilości palących.
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl
6 z 9
18.11 - Urodziny Dziadka Mroza
Urodziny Dziadka Mroza od 2005 r. są obchodzone w Rosji i przypadają na 18 listopada. Dziadek Mróz to odpowiednik Świętego Mikołaja, ale nie pojawia się on z prezentami w Wigilię, tylko w Nowy Rok. Jego żoną jest Starucha Zima, a wnuczką Śnieżynka. Dziadek Mróz swoją siedzibę ma we wsi Kamieniuki, w Puszczy Białowieskiej. Jak wygląda ten starszy pan? Trochę inaczej niż nasz Mikołaj. Nie nosi on czerwonej czapy z pomponem, tylko futrzaną czapę. Jego kożuch jest najczęściej błękitny lub srebrny. Ma bardzo długą brodę. Jego sanie ciągnie trojka, a nie renifery. Poza tym, aby zostawić prezenty, wchodzi drzwiami, a nie przez komin.
7 z 9
22.11 - Dzień Kredki
22 listopada świętujemy Dzień Kredki. Z tego dnia najbardziej ucieszą się najmłodsi, dla których kolorowe kredki są nie tylko obowiązkowym wyposażeniem piórnika, ale też podstawową rzeczą do zabawy w domu. To święto chętnie obchodzą też przedszkola i szkoły. Maluchy mogą nie tylko wziąć udział w konkursach na najładniejszy rysunek, ale również sprawdzić, jak specjalnymi kredkami można malować po buźce kolegi z ławki.
Fot. Kuba Mount / Agencja Wyborcza.pl
8 z 9
25.11 - Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Ten dzień świętujemy dopiero od dwunastu lat. Zostało on ustanowiony 25 listopada 2002 r. Sto lat po powstaniu ulubionej maskotki wszystkich dzieci. Powstanie misia ma też swoją legendę. Podobno prezydent Stanów Theodore Roosevelt w trakcie polowania spotkał małego niedźwiadka i nie zgodził się, aby go zastrzelono. Całą historię opisały amerykańskie gazety. Potem powstał rysunek, na którym prezydent broni misia. Sprawę wykorzystał jeden z właścicieli sklepów z zabawkami. Na podstawie rysunku wykonał pluszaka, któremu dał na imię Teddy?s Bear. Teddy to skrót od Theodora - imienia prezydenta, a bear po angielsku oznacza niedźwiedzia.
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 9
28.11 - Dzień Pocałunku
28 listopada świętujemy Dzień Pocałunku. Buziaki lubią także naukowcy - nauka, która zajmuje się całowaniem, to filematologia. Według specjalistów całusy zmniejszają stres, dobrze wpływają na układ krążenia, przyczyniają się do obniżenia cholesteroli i angażują aż 34 mięśnie twarzy.
Najbardziej całuśna para to Ekkachai i Laksana Tiranarat z Tajlandii, którzy w 2011 roku ustanowili rekord najdłuższego pocałunku. Całowali się przez 46 godzin i 24 minuty.
Wszystkie komentarze