Czeka nas kolejna edycja festiwalu Nova Muzyka i Architektura. Lipcowe i sierpniowe weekendy wypełnią koncerty w zabytkowych wnętrzach na toruńskiej Starówce.
Nova Muzyka i Architektura ma za sobą dziewiętnastoletnią historię. - Festiwal prezentuje muzyką klasyczną w zabytkowych wnętrzach Torunia. Kontynuując tradycję letniego muzykowania, proponujemy cykl koncertów w urokliwych i znakomitych akustycznie miejscach. Do Torunia przyjadą wybitni artyści z Polski i Europy, którzy w trakcie wieczorów tematycznych zaprezentują dzieła mistrzów oraz dorobek rodzimych kompozytorów - opowiada Przemysław Kempiński z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która organizuje festiwal.
Koncert inaugurujący imprezę tradycyjnie jest częścią Święta Miasta. W niedzielę na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim pojawią się znakomici polscy tenorzy: Tomasz Kuk, Tadeusz Szlenkier i Adam Zdunikowski. Solistom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.
Koncerty trzech tenorów na jednej scenie powstały na fali popularności międzynarodowego tria złożonego z Luciano Pavarottiego, Plácido Domingo i José Carrerasa, które w latach 90. podbiło słuchaczy na całym świecie. - Zaproszeni artyści, którzy pojawią się podczas wieczornego koncertu, należą do czołówki polskich głosów tenorowych, posiadają bogate doświadczenie artystyczne i szereg sukcesów na scenach polskich i zagranicznych - mówi Kempiński.
Inauguracja festiwalu odbędzie się w niedzielę o godz. 20. W programie znajdą się pieśni, arie operowe i piosenki z popularnych musicali. Wstęp wolny.
4 lipca w Dworze Artusa zaprezentują się francuscy pianiści Laurence i Daniel Benzakoun. Tydzień później w samo południe dzieci wyruszą na wycieczkę śladem miejsc, które w sierpniu 1825 roku odwiedził w naszym mieście Fryderyk Chopin. 18 lipca w Dworze Artusa wystąpi pianistka Katarzyna Borek z producentem muzycznym i didżejem Wojciechem Orszewskim - wizualizacje do ich koncertu przygotuje Tomek Spera. 25 lipca do Torunia przyjedzie Carlo Torlontano, wirtuoz rogu alpejskiego, który zagra z Kwartetem Smyczkowym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
W sierpniu czekają nas dwa wieczory tematyczne w wykonaniu artystów z Finlandii i Słowacji. 15 sierpnia festiwal zagości w Planetarium, gdzie zobaczymy film Chopin the Space Concert, nakręcony w kosmosie podczas wyprawy STS-130. 16 sierpnia w kościele akademickim zaprezentuje się zespół Peter Mantes Gospel Project.
- Na finałowy koncert tegorocznej edycji festiwalu zapraszamy 29 sierpnia do gotyckiego Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie zaprezentujemy arcydzieło sztuki oratoryjnej Stworzenie świata Józefa Haydna - opowiadają organizatorzy.
Program festiwalu wzbogacają projekcje filmowe, które odbędą się m.in. w kawiarni Alliance Francaise i Hanza Cafe.
Wszystkie komentarze