Galeria Wozownia w Toruniu zaprasza na trzy nowe wystawy - zobaczymy realizacje z pracowni Rafała Boettner-Łubowskego, zdjęcia Tytusa Szabelskiego i zainspirowane botaniką fotografie Basi Sokołowskiej.
Rafał Boettner-Łubowski, profesor z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jest częstym gościem toruńskiej Wozowni. Ten rzeźbiarz i artysta sztuk wizualnych zajmuje się również działalnością z dziedziny krytyki i promocji sztuki. Tworzy instalacje, obiekty i kompozycje rzeźbiarskie. W swojej sztuce odnosi się także do technik cyfrowych. Jest również autorem prac z dziedziny grafiki, rysunku i malarstwa. W swoich działaniach odwołuje się do szeroko rozumianej tradycji artystycznej: antycznej, nowożytnej i XIX-wiecznej.
Na wystawie Rafał Boettner-Łubowski i Pracownia Otwartych Interpretacji Sztuki zobaczymy zarówno prace jej kierownika, jaki i propozycje artystyczne absolwentów i studentów.
Basia Sokołowska, której prace pojawią się w Wozowni, jest zaś absolwentką historii sztuki University of Sydney i Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie. O przerażeniu istot żywych jest trzecią prezentacją jej prac w Toruniu. To drugi projekt Sokołowskiej nawiązujący do dzieła znaczących artystek z przeszłości. Wcześniejszy cykl heliografii i rysunków Pochwała zieleni odnosił się do pionierskich działań Anny Atkins w obszarze fotografii i botaniki. Inspiracją dla wystawy O przerażeniu istot żywych są strategie psychologiczne leżące u podłoża twórczości Louise Burgeois.
- W najnowszych pracach Basi Sokołowskiej ciała botanicznych wojowników poruszają się jak insekty, które atakują, bronią się i uciekają - informują kuratorzy wystawy. - Ich zachowania są efektem podszytego przerażeniem instynktu walki lub ucieczki - podstawowych i ponadczasowych strategii przetrwania. Zamknięty krąg tych prymitywnych emocji i reakcji rządzących społecznościami wszystkich gatunków biologicznych leży u podstawy wystawy O przerażeniu istot żywych. Prezentowane fotografie, animacja i rysunki przedstawiają sceny konfrontacji oraz portrety ich uczestników.
Równie ciekawie zapowiada się prezentacja prac Tytusa Szabelskiego - jego Rekonstrukcja jest częścią cyklu Laboratorium sztuki, który prowadzi kuratorka Maria Niemyjska. - Zdjęcia ukazują przestrzenie, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie naturalnych, jednak w całości zostały wykreowane przez człowieka - przejście dla zwierząt nad autostradą przypominające karczowisko, kanał służący do odprowadzania wody w czasie powodzi, wyglądający jak rzeka, czy las o zbyt regularnych odstępach między drzewami. Artysta rejestruje tego typu przestrzenie zwracając uwagę na niejednoznaczne rozgraniczenie pomiędzy sztucznymi a naturalnymi formami ukształtowania terenu - opowiada Niemyjska.
Tytus Szabelski jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a obecnie studiuje fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jego zdjęcia ukazywały się zarówno w prasie lokalnej, jak i ogólnopolskiej, współpracował z toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej i z Krytyką Polityczną.
Wernisaże tych trzech wystaw odbędą się w piątek 31 lipca o godz. 18 w Galerii Wozownia przy ul. Ducha św. 6. Ekspozycje będą czynne do 13 września.
Wszystkie komentarze