Zamek Książ/Fot. Shutterstock
1 z 16
Dolnośląskie - Zamek Książ w Wałbrzychu
Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Wybudowany w latach 1288-1292 roku. Przez wielki zmieniał właścicieli. W 1509 r. sprzedany został rodzinnie Hobergów. W przeszłości zamek gościł m.in. cara Mikołaja I, Winstona Churchilla. W czasie II wojny światowej miał zostać przekształcony w jedną z kwater Adolfa Hitlera.
2 z 16
Kujawsko-Pomorskie - JuraPark w Solcu Kujawskim
Położony między Bydgoszczą a Toruniem obiekt ulokowany jest w leśnej scenerii. Na powierzchni 12 ha znajdują się m.in. JuraPark, Park Owadów, Muzeum Ziemi, Park Rozgrywki i Kino 5 D.
Kazimierz Dolny/Fot. Shutterstock
3 z 16
Lubelskie - Zabytki Kazimierza Dolnego
Jedno z najpiękniejszych polskich miast może pochwalić się wieloma zabytkami. Należą do nich m.in. kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, kościół św. Anny, zamek, wieża obronna, czy kamienice na rynku.
Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Wyborcza.pl
4 z 16
Lubuskie - Międzyrzecki Rejon Umocniony
Wybudowany przez Niemców w latach 1934-1944 dla ochrony wschodnich granic. Składa się z trzech odcinków. To jedno z największych podziemi fortyfikacyjnych na świecie. Łączą długość korytarzy szacuje się na 35 km.
5 z 16
Łódzkie - Kolej wąskotorowa Rogów - Rawa Biała
Powstała w 1915 roku. Służyła po zaopatrywania niemieckiego frontu. Obecnie służy turystom. Na stacji w Rogowie powstał skansen kolei wąskotorowych, w którym znajduje się kilkadziesiąt jednostek taboru.
Polska. Tatrzański Park Narodowy / FOT. MARIUSZ CIESZEWSKI
6 z 16
Małopolskie - Tatrzański Park Narodowy
Powstał w 1955 roku. Obejmuje polskie Tatry i części Pogórza Bukowińskiego i Rowy Podtatrzańskiego. Najwyższym punktem jest szczyt Rysów (2499 m). Na jego terenie żyją znajdujące się pod ochroną zwierzęta i rośliny.
Fot. Stefan Romanik / Agencja Wyborcza.pl
7 z 16
Mazowieckie - Muzeum Historii Żydów Polskich oraz rezydencje królewskie w Warszawie
Znajduje się w Śródmieściu Warszawy. Miejsce nie jest przypadkowe. Gmach powstał na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej. Muzeum rozpoczęło swoją działalność w kwietniu 2013 r. Całkowity koszt budowy i wyposażenia to ok. 320 mln zł.
8 z 16
Opolskie - JuraPark Krasiejów
Krasiejów stał się znany w latach 70-tych XX wieku. Powodem były wykopaliska m.in. skamielin kręgowców. Obecnie istnieje tam muzeum paleontologiczne. Działa też popularny park rozrywki.
Sanok - Park Etnograficzny / Fot. Krzysztof Koch / Agencja Wyborcza.pl
9 z 16
Podkarpackie - Skansen w Sanoku
Założony tuż po II wojnie światowej. Zajmuje powierzchnię 38 ha. To największe muzeum etnograficzne w Polsce. Prezentuje kulturę ludową pogranicza.
fot. Shutterstock
10 z 16
Podlaskie - Puszcza Białowieska
Mieści się na terenie Polski i Białorusi. Znajdują się tam ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Puszcza trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jej terenie żyje największa populacja żubra na świecie.
Fokarium w Helu /Fot. Jersz/CC/Wikimedia
11 z 16
Pomorskie - Fokarium i Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu
Na terenie fokarium znajdują się trzy baseny hodowlane i kilka mniejszych basenów. Celem utworzenia placówki było odtworzenie kolonii foki szarej na akwenie południowego Bałtyku. W okresie letnim kilkunastominutowe pokazy ściąganą do fokarium tłumy ludzi.
Fot. Shutterstock
12 z 16
Śląskie - Szlak Orlich Gniazd
Przebiega przez dwa województwa - małopolskie i śląskie. Ma długość ponad 160 km. Na jego trasie znajdują się ruiny dawnych zamków i warowni m.in. w Ojcowie, Bydlinie, Bobolicach, Pilicy, czy Rabsztynie.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
13 z 16
Świętokrzyskie - Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni
Park Etnograficzny w Tokarni jest częścią Muzeum Wsi Kieleckiej. Obejmuje on obszar 65 ka. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych obiektów m.in. kościół z Rogowa, spichlerz ze Złotej, czy wiatrak z Grzmucina.
14 z 16
Warmińsko-Mazurskie - Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem
Co roku w połowie lipca inscenizacja bitwy pod Grunwaldem ściąga setki tysięcy widzów. W jej przygotowanie angażuje się ponad tysiąc rekonstruktorów i miłośników średniowiecza z całego świata. W 2010 r. (600. rocznica bitwy) w pole wyszło ponad 2,2 tysiąca rycerzy.
15 z 16
Wielkopolskie - Kompleks rekreacyjno-sportowy Malta
Jedna z wizytówek Poznania. Kompleks powstał wokół sztucznego jeziora Malta. Obywają się na nim międzynarodowe zawody wioślarskie i kajakarskie. Na terenie kompleksu znajdują się także m.in. stok narciarski pokryty igielitem, tor saneczkowy, pole do minigolfa i baseny.
Trzęsacz - ruiny kościoła/ Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
16 z 16
Zachodniopomorskie - Ruiny kościoła w Trzęsaczu oraz Multimedialne Muzeum na Klifie
Kościół powstał na przełomie XIV i XV wieku. W tamtym czasie świątynia znajdowała się ok. 2 km od morza. Na skutek procesów abrazyjnych obecnie mieści się tuż przy klifie. A właściwie jego fragment, bo z dawnego kościoła zachowała się tylko część południowej ściany.
Wszystkie komentarze