W niedzielę w Toruniu rozpocznie się 23. edycja festiwalu teatralnego Kontakt. Yana Ross, Pablo Larrain, Thomas Ostermeier - to tylko niektóre z reżyserskich nazwisk, które pojawią się na tegorocznej edycji przeglądu.
Kontakt to jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych w Polsce, który odbywa się nieprzerwanie od 1991 roku i jest nastawiony na konfrontację teatrów i reżyserów z Europy oraz na prezentację nowej dramaturgii. Festiwal - powołany do życia przez reżyserkę i ówczesną dyrektor naczelną i artystyczną Teatru im. Wilama Horzycy Krystynę Meissner, kontynuowany przed Jadwigę Oleradzką, a obecnie przez dyrektora Andrzeja Churskiego - przez lata zdobył wysoką renomę za granicą.
- Zależało nam na tym, aby pokazać zjawiska, których dotąd na Kontakcie, a czasem i w Polsce nie było - opowiada Churski. - To teatr jest bohaterem festiwalu. Teatr, na który idzie się dla teatru, a nie ze względu na temat, reżysera, aktorów, muzykę. Teatr tworzony z myślą o emocjach publiczności, o efekcie artystycznym, o etyce opisu świata, o prawdzie tego, co dzieje się na oczach widzów. Chcę, by cieszyli się oni teatrem nawet wtedy, gdy mówi o rzeczach trudnych i złych. Festiwal zweryfikuje, czy to się udało.
W maju podczas 23. edycji imprezy zaprezentują się zespoły z Belgii, Islandii, Polski, Niemiec, Holandii i Słowenii. W tym roku do europejskiej grupy dołączą także dwa teatry spoza naszego kontynentu: USA i Chile. W sumie widzowie zobaczą w Toruniu 11 spektakli, w tym dziesięć konkursowych. Poza oceną jury wystąpią gospodarze, czyli Teatr Horzycy z przedstawieniem Bramy raju w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.
Spektakle będą grane na kilku scenach: dwóch Teatru Horzycy, w hali Olimpijczyk, Od Nowie oraz w sali koncertowej na Jordankach. Festiwalowi jak zwykle towarzyszyć będą spotkania z twórcami, dyskusje, koncerty i wystawy. Przegląd rozpocznie się mocnym akcentem: Wrogiem ludu w reżyserii Thomasa Ostermeiera. - Szukając nowości, nie chcieliśmy robić Kontaktu bez wielkich nazwisk i znanych teatrów. Ostermeier przyjeżdża z przedstawieniem, które jest bardzo aktualne, choć nie najnowsze - opowiada Churski.
Spośród konkursowych propozycji ciekawie zapowiada się spektakl zespołu Rimini Protokoll - Mein Kampf w którym berlińczycy starają się zrozumieć i wyjaśnić głęboko zakorzeniony mit tekstów Hitlera. Widzów z pewnością przyciągnie też Juarez: mitologia dokumentalna. Widowisko przygotowane przez nowojorczyków nawiązuje do okrytego złą sławą meksykańskiego miasta, graniczącego z teksańskim El Paso, uznawanego za jedno z najbezpieczniejszych większych miast amerykańskich. Będzie też coś dla zwolenników nurtu klasycznego: Mewa w reżyserii znanej Yany Ross i Wiśniowy sad, z którym z Antwerpii przyjedzie teatr STAN. Ponadto zobaczymy głośny spektakl Dostęp w reżyserii Pablo Larraína. To opowieść o życiu, bólu i przyjemności, narkotykach i przestępcach, którą snuje człowiek molestowany w dzieciństwie przez księży.
Festiwal zakończy się 28 maja. Szczegóły tegorocznej edycji Kontaktu są dostępne na stronie: www.teatr.torun.pl/
Wszystkie komentarze