Manchester, Sławek Wierzcholski, Gribojedow, Mateusz Q-rek i Bartek Kulik - ci artyści wydali w tym roku swoje płyty. Wkrótce premiery albumów Half Light, Open Blues i didżejów.
REKLAMA
Wojtek Zillmann
1 z 10
Manchester i jego Niezatapialny
W marcu na rynku muzycznym ukazała się trzecia płyta zespołu Manchester. Na nowy album tej toruńskiej formacji fani musieli czekać sześć lat. Na Niezatapialnym można usłyszeć dziesięć premierowych piosenek. Niektóre z nich powstały dosyć dawno i od jakiegoś czasu grane są już na koncertach - Tlen i H2O i Tatuaż z Marlin M. Płyta jest też promowana singlami, które zagościły jakiś czas temu na listach przebojów, a mowa tu o piosenkach Zapominanie, Za mało, czy choćby ostatni singiel Miłość we Wrocławiu - opowiada Sławek Załeński, lider znanego zespołu.
Załeński jest autorem kompozycji, a większość tekstów tym razem napisał wokalista Maciej Tacher. - W dziwnej atmosferze powstawała ta płyta - mówi wokalista. - Podrzucaliśmy sobie te piosenki jak gorące kartofle, a każdy przyrządzał je po swojemu, zgodnie z własnym widzimisię. Ten system pracy przyniósł momentami ciekawe rezultaty. Minęło już kilka lat, bo to jest materiał z 2014 roku, więc stać mnie już na pewien dystans i mogę chyba powiedzieć, że jest na tej płycie kilka numerów, które lubię. Jestem nawet zadowolony z niektórych tekstów. Paradoksalnie wyszło tak, że skłócony zespół, w którym każdy miał inną wizję i dążył w innym kierunku, zdołał wygenerować z siebie kilka finalnie całkiem strawnych i dających się słuchać piosenek.
Manchester powstał w 2006 roku w Toruniu. Dwa lata później wydali swój debiutancki album, który przyniósł im przebój Dziewczyna gangstera. We wrześniu 2011 roku ukazała się druga płyta formacji - Chemiczna broń. Manchester w 2013 r. został zespołem roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy, organizowanym przez Radio GRA.
Płytę Niezatapialny wydała wytwórnia HRPP Records.
MIKOŁAJ KURAS
2 z 10
Didżeje i orkiestra
Wielkim wydarzeniem jest także zaplanowana na 21 kwietnia premiera albumu Out of Fade, którą didżeje nagrali z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Steve Nash and Turntable Orchestra to nowatorski projekt mający na celu połączenie dwóch muzycznych światów: muzyki klasycznej i turntablismu - z wykorzystaniem brzmienia orkiestry, fortepianu i gramofonów obsługiwanych przez didżejów. Warstwę dźwiękową stanowi kompilacja muzyki elektronicznej. Całość przedsięwzięcia skupia w sobie brzmienia charakterystyczne dla muzyki klasycznej, opracowywane jednak za pomocą narzędzi nowych stylów muzycznych, przede wszystkim elektroniki i jazzu. Naturalne dźwięki fortepianu i orkiestry przeplatane są scratchowanymi partiami generowanymi przez gramofony, które pełnią funkcję instrumentów solowych.
W projekcie bierze udział orkiestra kameralna, siedmiu najlepszych polskich didżejów. Partia fortepianu, padów perkusyjnych, syntezatorów i kontrolerów midi należy do pomysłodawcy i producenta projektu - Kacpra Nowaka, który występuje jako Steve Nash. Za orkiestrację odpowiedzialna jest Anna Weber.
Album ukaże się nakładem wytwórni AAM Records oraz Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Nagranie promuje kawałek zrealizowany we współpracy z Biszem. 22 kwietnia artyści wystąpią w studiu koncertowym Polskiego Radia w Warszawie.
bartekkulik.pl
3 z 10
Bartek Kulik i Późne Lato
Pierwszą płytę w swoim dorobku wydało Późne Lato - solowy projekt Bartka Kulika z formacji Disparates, który sięgnął tym razem po muzyków z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Grupa powstała w 2015 roku. Kulik - poeta, autor tekstów i kompozytor - zainspirował się tu muzyką folkową z lat 60. - Na pierwszą płytę, która zawiera także elementy piosenki poetyckiej, muzyki filmowej, cygańskiego jazzu i alternatywnego rocka, składa się trzynaście utworów. Muzyka Późnego Lata oparta jest w dużej mierze na klasycznym brzmieniu instrumentów akustycznych. Zespół celowo zrezygnował z dobrodziejstw, jakie niosą ze sobą nowe technologie, w tym z brzmień syntetycznych - opowiadają artyści.
Jeśli chodzi o teksty na płycie Późnego Lata elementy baśniowości mieszają się z codzienną prozą, poetyka surrealistyczna i symboliczna łączy się z nawiązaniami do obecnych sytuacji społecznych i politycznych. - Utwory mają wiele odcieni, tak by ich wydźwięk był jak najbrzydziej prawdziwy, wyzbyty pozy. Po prostu szczery - deklarują muzycy.
Zespół nagrał płytę w składzie: Bartek Kulik (wokal, gitara, ukulele, mandolina), Agnieszka Grajkowska-Wierzba (saksofony); Grzegorz Bojanowski (bas), Przemek Rynkowski (akordeon, dzwonki), Wojtek Skruszewicz (skrzypce), Łukasz Tur (waltornia, skrzydłówka), Adam Zaguła (perkusja). Więcej informacji: www.bartekkulik.pl/
KRD
4 z 10
Iwański elektroniczny i akustyczny
Rafał Iwański, jeden z członków znanego zespołu HATI, wydał swoją kolejną solową płytę pod szyldem X-NAVI:ET. Materiał nosi tytuł Machina Nova i zawiera sześć premierowych kompozycji. Na krążku CD znalazło się 12 utworów - dodatkiem jest sześć kompozycji opublikowanych pierwotnie na świetnie przyjętej kasecie Vox Paradox z 2015 roku. - Obydwa materiały łączą brzmienia elektroniczne z instrumentami akustycznymi, głównie etnicznymi, dość często pojawiającymi się na albumach Iwańskiego - informuje Wojciech Zięba z oficyny Beast of Prey, która wydała płytę. - Tym razem usłyszeć możemy mniej lub bardziej przetworzone za pomocą efektów m.in. chiński flet hulusi, rosyjską bałałajkę, melodikę, rozmaite grzechotki i inne instrumenty perkusyjne.
W nagraniach wzięli udział m.in. skrzypaczka Anna Zielińska, trębacz Wojciech Jachna, basista Marcin Zyglarewicz i Radek Dziubek, który odpowiada za elektronikę.
Gribojedoiw
5 z 10
Ten dziwny Gribojedow
Gribojedow wydał właśnie płytę Won to Now. Zespół nagrał tę płytę w składzie: Marlena Szubert, Bartek Wasylkowski, Jagub Bryndal, Paweł Sjuta Kotwicki, Jacek Nowakowski, Marek Wandzioch, Wojtek Zadrużyński. Wielokrotnie próbowano nazwać dokonania muzyków toruńskiej grupy. Przyporządkowano ich do chill-outu, post-rocka, etno i funka. Ale oni wymykali się tym łatwym klasyfikacjom i łączyli etniczny, rytualny trans z beatem elektronicznym. Z zespołu wywodzą się coraz to nowe autonomiczne projekty muzyczne.
Płytę można kupić w Księgarni Sztuki w CSW na Wałach gen. Sikorskiego 13.
GRZEGORZ CZYKWIN
6 z 10
Prońko i Wierzcholski
Pod koniec lutego 2017 ukazała się wspólna płyta Sławka Wierzcholskiego i Krystyny Prońko. Na albumie Samotna kolacja możemy usłyszeć takich wykonawców jak m.in. Jerzy Styczyński z Dżemu i Ryszarda Sygitowicza z Perfectu. Połączenie potencjałów dwojga artystów z odmiennych stylistyk dało niezwykły efekt piętnastu piosenek będących mieszanką soul, bluesa i country. - W większości utworów z Krystyną śpiewamy na zmianę, to jakby rozmowy mężczyzny i kobiety. Tak sobie wymyśliłem. Jestem autorem prawie wszystkich tekstów. Dwa z utworów napisał Andrzej Kuryło, pozostałe trzynaście ja - opowiadał o płycie Sławek Wierzcholski w jednej z audycji w Polskim Radiu.
Robert Górecki
7 z 10
Nowy projekt Mateusza Q-rka
Na szczególną uwagę zasługuje debiutancka płyta zespołu Q YA VY - nowego projektu toruńskiego gitarzysty Mateusza Q-rka. Nagranie ukazało się nakładem wytwórni Kayax, która należy do słynnej Kayah. Formacja występuje w składzie: Mateusz Q-rek (gitary), Yacek Rodziewicz (saksofon barytonowy), Maciej Sikała (saksofon tenorowy), Bartek Staszkiewicz (instrumenty klawiszowe), Filip Torres (gitara basowa), Tomek Torres (perkusja), Jose Torres (instrumenty perkusyjne).
Płytę promuje klip do piosenki AntyFAŁSZYSTA. - Mocny i wyraźny sprzeciw przeciwko fałszowi nie tylko w muzyce oraz w życiu codziennym i wszystkich jego sferach - mówi toruński artysta.
MATERIAŁY PRASOWE
8 z 10
Półmrok na czarnej płycie
Trio Half Light jeszcze w kwietniu wyda składankę swoich utworów najlepszych utworów na winylu. Na Septem pojawią się piosenki zarejestrowane w latach 2010-2016. - Na płycie znajdują się najbardziej intrygujące kompozycje toruńskiej formacji, które wielokrotnie gościły w ogólnopolskich stacjach radiowych i telewizyjnych. Muzyka zawarta na albumie Septem może przypaść do gustu nie tylko miłośnikom elektronicznych brzmień, ale także sympatykom rocka progresywnego - tak wydawcy z MJM reklamują ten krążek.
Płyta ukaże się w sklepach 22 kwietnia.
Materiały prasowe
9 z 10
Nowy Open Blues już wkrótce
Do nagrania nowego albumu szykuje się Open Blues. Wiadomo, że trzecia płyta będzie się nazywała Piosenki. Pierwszy singiel z tego krążka pojawił się już na antenie kilku w stacjach radiowych. Zapowiadający płytę utwór Marzenie doczekał się również klipu zrealizowanego przez Yacha Paszkiewicza.
Zespół koncertuje obecnie w składzie: Przemek Łosoś (śpiew), Wiesław Kryszewski (gitara), Jakub Henke (gitara basowa), Igor Nowicki (instrumenty klawiszowe), Grzegorz Minicz (perkusja).
Materiały prasowe
10 z 10
Sztokholm w VHS
Sztokholm wydał właśnie swoje najnowsze wydawnictwo - "Poczuj EP". Materiał promuje klip do piosenki Teraz, nagrany za pomocą kamery VHS. To bydgosko-toruński zespół grający muzykę elektroniczną z polskimi tekstami. Próbuje łączyć alternatywne brzmienie z radiowym popem. Trzon formacji stanowią: Szymon Wigienka, Daniel Wigienka, Kacper Wąsikowski oraz Ariel Śliwiński. W najnowszych kompozycjach grupę wspierają wokalistki: Sara Sławińska i Małgosia Gorgol.
Na Poczuj znalazło się pięć premierowych utworów. Nowe piosenki opowiadają o "przyjaźni, miłości, nieklejących się rozmowach o czwartej nad ranem i tych krótkich. Zdjęcia do klipu Teraz były kręcone m.in. w sopockim klubie Sfinks700 oraz na opustoszałej płockiej plaży, na której latem odbywa się festiwal Audioriver.
Wszystkie komentarze