Trzy dni zabawy nauką, kulturą i sportem przygotowało w tym roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Dziecka. Piknik popularnonaukowy rozpocznie się 2 czerwca koncertem Paraliż Band i Farben Lehre.
Piknik Naukowa Petarda 3 wzorem wcześniejszych edycji odbędzie się przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Władysława Łokietka 5). Udział we wszystkich atrakcjach w ramach pikniku jest bezpłatny. - Tradycyjnie nasz piknik rozpoczynamy piątkowym koncertem. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy Paraliż Band i płockie Farben Lehre - mówi Marcin Centkowski, rzecznik CNMW. - Sobotę i niedzielę spędzimy pod hasłem Nauka - to takie proste! Razem z naszymi partnerami pokażemy, że nauka jest fascynująca i bardzo pomaga nam w życiu codziennym, czego może na co dzień nie zauważamy. Nie zabraknie oczywiście pokazów i dodatkowych atrakcji - dodaje.
1 czerwca centrum nauki udostępni nową czasową wystawę Toruń niewidzialny, na którą składa się ponad 40 panoram Torunia wykonanych w podczerwieni przez toruńskiego fotografa Marka Czarneckiego.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpocznie koncert z okazji Dnia Dziecka 2 czerwca o godz. 18:00. Organizatorzy proszą, aby pod Centrum dotrzeć komunikacją miejską lub pieszo, gdyż dostępna będzie ograniczona miejsc parkingowych.
W sobotę i niedzielę (3-4 czerwca) będzie można skorzystać z aktywności przygotowanych na kilkunastu stanowiskach szkół wyższych, szkół technicznych, organizacji pozarządowych, Komendy Miejskiej Policji i Straży Pożarnej.
Wydział Chemii UMK przygotował pokazy chemiczne. Dzięki wykonanym eksperymentom uczestnicy pikniku zapoznają się z podstawowymi własnościami wybranych pierwiastków i związków chemicznych, poznają podstawowe reakcje i istotne dla chemii procesy. Nie lada gratkę przygotowali astronomowie z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK oraz Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.
Na ich stanowisku będzie można sterować 32-metrowym radioteleskopem znajdującym się w Piwnicach k. Torunia. Możliwe będzie sterowanie radioteleskopem na żywo oraz podgląd parametrów odbieranych kosmicznych sygnałów radiowych. Przebieg obserwacji będzie objaśniany przez astronomów z CA UMK. W tym roku zaprezentują się również szkoły wyższe z Bydgoszczy. Wyższa Szkoła Gospodarki przygotowała pokaz działania eye-trackera, platform zdalnych, dorobku Muzeum Fotografii.
Bydgoska Szkoła Wyższa zaprasza na animacje z chustą i animacje rozwijające umiejętności artystyczne. Pracownicy uczelni opowiedzą również o odnawialnych źródłach energii. Stanowisko przygotował również Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Bardzo wiele aktywności przygotował Zespół Szkół Inżynierii Środowiska z Torunia. Uczniowie i nauczyciele przygotowali dwa bloki tematyczne: odnawialne źródła energii i architektura krajobrazu. W pierwszym będzie można m.in. zapoznać się z pracą ogniwa fotowoltaicznego 30W, zobaczyć zestaw laboratoryjny z ogniwami fotowoltaicznymi, sprawdzić jak działa rura próżniowa krótka. W drugim odbędą się warsztaty rysunkowe, pokazy koła florystycznego i nasadzenia w pojemnikach roślin jednorocznych.
Po raz pierwszy na pikniku zaprezentuje się Narodowy Bank Polski, który w kwietniu br. w centrum nauki zaprezentował monetę Mikołaj Kopernik w ramach serii Wielcy polscy ekonomiści.
Ponadto będzie można dowiedzieć się sporo na temat zdrowego odżywiania i przygotowywania posiłków. Stanowisko będzie dostępne wyłącznie 3 czerwca. Dzień później zaprezentuje się Młodzieżowa Akademia Elany, która przygotowała zajęcia ruchowe dla uczestników pikniku.
Uczestnicy pikniku odwiedzą również Muzeum Witraży. Na stanowisku przygotowano szereg aktywności, m.in.: wykonanie projektu witraża i kopii projektu, wycinanie szablonu do witraża, pokaz gatunków i rodzajów szkła do witraży oraz pokaz narzędzi do cięcia szkła - przykładowy pokaz cięcia szkła.
Tradycyjnie na pikniku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest obecna Polska Akcja Humanitarna. Podczas pikniku formą zaangażowania uczestników będą gry edukacyjne. Infografika Dostęp do wody a życie kobiet, która ukazuje, jak bieżący dostęp do wody warunkuje życie kobiet na każdym etapie życia oraz jaki wpływ na poszczególne kwestie ma jego brak.
W niedzielę 4 czerwca będzie można spotkać się z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Na stanowisku będzie można doświadczyć symulacji dachowania (atrakcja wspólna z ODTJ Toruńska Akademia Jazdy), założyć alko/narkogogle, posłuchać pogadanek na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie także możliwość oznaczenia roweru na podstawie dokumentu poświadczającego prawo własności pojazdu. Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą armatka wodna, która stworzy tęczę.
Piknik w sobotę i niedzielę będzie trwał w godz. 10.30-17.30. Udział jest bezpłatny.
Wszystkie komentarze