1 z 15
Tarnowskie Góry
W Krakowie na 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w niedzielę rozpatrywano polską kandydaturę - wpis obiektów z Tarnowskich Gór.
Wniosek zawierał nie tylko podziemia tego miasta, jak Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra, ale również inne obiekty związane z górnictwem w mieście, jak szyby, hałdy, pogórnicze łąki, park miejski czy stacja wodociągowa.
123rf
2 z 15
Stare Miasto w Krakowie
Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 r., czyli jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem.
123rf
3 z 15
Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę w 1978 r., a w 2013 roku wpis rozszerzono o Kopalnią Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce, zmieniając nazwę wpisu.
123rf
4 z 15
Auschwitz-Birkenau
Tereny byłych obozów Auschwitz-Birkenau zostały wpisane na listę w 1979 r., reprezentują wszystkie obozy koncentracyjne i obozy zagłady na świecie.
ADAM WAJRAK
5 z 15
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska - obiekt transgraniczny polsko-białoruski. W 1979 r. na Listę Światowego Dziedzictwa została wpisana część obszaru Białowieskiego Parku Narodowego. Białoruska część Puszczy Białowieskiej została wpisana w 1992 r. jako rozszerzenie wpisu. Od 1992 r. obie części Puszczy stanowią jeden obiekt transgraniczny. W 2014 roku miejsce Światowego Dziedzictwa zostało rozszerzone, przede wszystkim po stronie polskiej (z powierzchni 5.069 ha do 59.576,09 ha).
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
6 z 15
Stare Miasto w Warszawie
Stare Miasto w Warszawie jest na liście UNESCO od 1980 r.
Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl
7 z 15
Stare Miasto w Zamościu
Stare Miasto w Zamościu - na liście od 1980 r. - jako przykład miasta renesansowego z końca XVI w., które zachowało pierwotny plan, fortyfikacje oraz liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl
8 z 15
Toruń
Pełen gotyckich zabytków średniowieczny zespół miejski Torunia został wpisany na listę w 1997 r. podczas sesji w Neapolu.
123rf
9 z 15
Zamek krzyżacki w Malborku
Zamek krzyżacki w Malborku - na liście od 1997 r. XIII-wieczny, warowny klasztor Zakonu Krzyżackiego został znacznie rozbudowany i upiększony po 1309 roku, kiedy przeniesiono tu z Wenecji siedzibę Wielkiego Mistrza.
Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl
10 z 15
Kalwaria Zebrzydowska
Zespół Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na listę UNESCO w 1999 r. jako przykład malowniczego krajobrazu kulturowego o wymowie duchowej. Otoczenie, w które wpisują się symboliczne miejsca odnoszące się do Męki Pańskiej oraz do życia Matki Boskiej, pozostało prawie niezmienione od XVII w. Kalwaria Zebrzydowska nadal stanowi cel pielgrzymek.
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
11 z 15
Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej (wzniesione na Śląsku w połowie XVII w.), zostały wpisane na listę UNESCO w 2001 r.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
12 z 15
Drewniane kościoły południowej Małopolski
Drewniane kościoły południowej Małopolski: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa (wpis w 2003 r.).
123rf
13 z 15
Park Mużakowski
Park Mużakowski, obiekt transgraniczny polsko-niemiecki, wpisany na listę UNESCO w 2004 r. Park krajobrazowy o powierzchni 559,90 ha rozciąga się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Został stworzony przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau w latach 1815-1844. Park, harmonijnie wpisany w wiejski krajobraz, zapoczątkował nowe podejście w projektowaniu krajobrazu i wpłynął na rozwój architektury krajobrazu w Europie i Ameryce.
123rf
14 z 15
Hala Stulecia we Wrocławiu
Hala Ludowa we Wrocławiu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 r. pod swoją pierwotną nazwą, jako Hala Stulecia. Jest to budowla przełomowa w historii architektury wykorzystującej żelazobeton. Wzniesiona została w latach 1911-1913 przez architekta Maxa Berga na terenach Wystawy Stulecia jako budowla wielofunkcyjna służąca rekreacji.
Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl
15 z 15
Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Wpis z 2013 r. obejmuje 16 wybranych cerkwi, z których osiem znajduje się na terytorium Polski i osiem na Ukrainie. Na naszym terenie są to: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (Podkarpacie) i cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (Małopolska).
Wszystkie komentarze