Śląskie
To region, z którego aż trzy obiekty walczą o miano jednego z "7 nowych cudów Polski" w plebiscycie "National Geographic".
Pierwszy nominowany to Kościów św. Mikołaja w Cieszynie. "Jedna z ważniejszych budowli romańskich w Polsce. Kaplica rozplanowana na planie koła, wzniesiona z wapiennych kamieni pamięta XI w., a w jej surowym wnętrzu panuje atmosfera niczym w największych romańskich katedrach".
Drugi to Kopalnia Guido w Zabrzu (na zdjęciu). "Jak w kilkadziesiąt sekund znaleźć się 170 m pod ziemią? Wystarczy wsiąść do szoli w zabytkowej kopalni węgla Guido. W podziemnych korytarzach czekają górnicze maszyny, pokłady węgla, a nawet piwny pub!" - zachęcają autorzy nominacji.
Trzeci nominowany z woj. śląskiego to Pałac w Pławniowicach. "Dawna siedziba hrabiego Franciszka II Ballestrema z roku na rok odzyskuje świetność. Pałac imponuje rozmachem i wspaniałym otoczeniem: ogrodem z setkami wiekowych drzew i kwitnącymi magnoliami".
Wszystkie komentarze
Redakcję mocno poniosło - wybudowanie czegoś od nowa nie jest odzyskiwaniem świetności.
Swoją drogą poznaniaków poniosło jeszcze bardziej, odbudowa Warszawy i odtwarzanie starówki po wojnie - miało swoją symbolikę. Trudno tłumaczyć stawianie dawno zniszczonego zamku - czymś innym niż kompleksami. Gargamel by się nie powstydził takiej rezydencji.
Ciekawe kto za to zapłacił? Jakby w Wielkopolsce mało było istniejących zabytków, które proszą się o renowację i opiekę. Kilka dni temu zburzono przedwojenny kościół na peryferiach Poznania..