Tylko do niedzieli w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu można oglądać wystawę prac Davida Lyncha.
Słynny reżyser w listopadzie 2018 roku osobiście otworzył tę ekspozycję podczas festiwalu filmowego Camerimage. - Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tej wystawy, jak pięknie została zaaranżowana. Nie pamiętam połowy swoich prac. Uważam, że stare prace mogą nas inspirować w przyszłości - mówił podczas wernisażu.
Silence and Dynamism tworzy około 400 prac Lyncha: od najwcześniejszych poszukiwań rysunkowych z lat 50., malarsko-filmowych z lat 60., do prac najnowszych z 2017 roku. W skład retrospektywnego pokazu dzieł weszły m.in. obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie. Uzupełnieniem są projekcje mało znanych animacji, filmów eksperymentalnych, reklam i wideoklipów, które reżyser realizował w latach 90. m.in. dla producentów perfum i domów mody, a także pełen katalog jego utworów muzycznych. - Zaczynałem od malarstwa, które doprowadziło mnie do filmu i fotografii. Myślę, że to nasze pomysły dyktują, jaką dyscyplinę sztuki i medium wybrać, aby coś opowiedzieć. Gdy pojawia się nowa idea, najpierw ciągnie za sobą obraz. Za tym przychodzi jakiś nastrój, światło, dźwięk, albo nawet muzyka - opowiadał artysta w Toruniu.
Lynch jest jednym z najbardziej uznanych i uwielbianych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Świat usłyszał o nim już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego Głowa do wycierania, następnie przyszły m.in. Człowiek słoń, Diuna, Blue Velvet, Dzikość serca, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Mulholland Drive i Inland Empire. Za moment szczególny w historii telewizji uznaje się premierę jego serialu Twin Peaks, który po dwóch sezonach zrealizowanych na początku lat 90. w tym roku doczekał się kontynuacji. Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był czterokrotnie nominowany do Oscara, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Cesara.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 lutego 2018 w CSW na Wałach gen. Sikorskiego 13 w Toruniu. Wstęp: 12 zł, 8 zł (ulgowy).
Wszystkie komentarze