1 z 17
Mega Park
Mega Park położony jest w Grudziądzu - Rudniku, w pobliżu Wielkiego Jeziora Rudnickiego. Centrum edukacji i rozrywki działa tu od 1997 r. Na początku funkcjonowało tu Ranacho, później powstało też zoo, miasteczko westernowe Kansas oraz Mexico City. W 2010 r. dobudowano Krainę Baśni, Bajek i Legend, Safari i Dinozaury, czyli Jurasją Ścieżkę Edukacyjną. Jeszcze później dobudowano Bedrock City, czyli krainę Flinstonsów.
Więcej TUTAJ
Wikipedia/Urszula
2 z 17
Muzeum piśmiennictwa
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie koło Torunia gromadzi pamiątki związane z historią zarówno europejskiego, jak i azjatyckiego papiernictwa i piśmiennictwa. Dzieci mogą same tu sprawdzić, jak się pisze gęsim piórem czerpie papier i obsługuje prasę drukarską.
Więcej TU
Materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
3 z 17
Geotermia Grudziądz
Marusza, niewielka miejscowość koło Grudziądza, kryje w sobie podziemny skarb. Przed laty poszukiwano tu gazu i ropy naftowej. Niespodziewanie natrafiono jednak na złoża wód termalnych. Dziś w balneologicznych obiektach Geotermii Grudziądz wykorzystuje się solankę wydobywaną z głębokości 1630 m. Jej temperatura sięga 40 stopni, a unikalny skład stawia ją w czołówce najlepszych wód termalnych w Europie. Piramida z tężnią solankową, przeznaczona jest do inhalacji aerozolem z naturalnej solanki, bogatej m.in. w jod i brom.
Więcej TUTAJ
Materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
4 z 17
Poledno
Ponad 130 gatunków dzikich zwierząt zamieszkujących różne kontynenty, otaczające je rośliny i fascynujące krajobrazy - by ruszyć w niezwykłą podróż w dalekie strony świata, wystarczy odwiedzić Poledno. Choć Kociewie nazywamy łagodną krainą można tu zajrzeć w oczy polującym lwom, niedźwiedziom i aligatorom. Podziwiać sylwetki kozic wspinających się po skałach i wiszące pod sklepieniem dzikie ptactwo. Wystawa przyrodnicza Pałacu Poledno imponuje rozmiarami i kunsztem przygotowania.
WIĘCEJ TUTAJ
MATERIAŁY PRASOWE
5 z 17
Na wieś
W woj. kujawsko-pomorskim funkcjonuje 13 wiosek tematycznych. Odwiedzając je, poznamy nie tylko ciekawe miejsce i odpoczniemy na łonie natury, ale też zaproponujemy dzieciom ciekawe warsztaty, pokazy czy trasy do zwiedzania. Zobaczą starą kopalnię, upieką chleb, podejrzą, jak żyją pszczoły. Więcej o wioskach tematycznych TU
MATERIAŁY PRASOWE
ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ
6 z 17
Biskupin
Niewielka osada na Pałukach, w której można się bardzo dużo dowiedzieć o historii i kulturze, wziąć udział w warsztatach wytwarzania garnków, dawnych ozdób. Najbliższa impreza - X Biskupiński Turniej Łuczniczy - 14 i 15 lipca.
ŁUKASZ GACKOWSKI/MAB
Więcej TU.
Fot. Robert Górecki / Agencja Wyborcza.pl
7 z 17
Szkoła Leśna na Barbarce
Barbarka jest uroczym zakątkiem Torunia, miejsce do rekreacji, wypoczynku i edukacji.
Szkoła Leśna na Barbarce zachęca do skorzystania z bogatej oferty rekreacyjnej, oferuje możliwość zorganizowania ogniska i grilla. Dzieci skorzystają tu m.in. z oferty Parku Linowego (z małą i dużą pętlą), jest wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego, a także ścieżki turystyczno-edukacyjne.
Więcej: TU
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
8 z 17
Planetarium
To doskonały pomysł na wycieczkę z dzieckiem. W toruńskim planetarium powstał pierwszy w Polsce system all-sky, pozwalający na pokrycie obrazem slajdów całej kopuły. Prezentowane są tu seanse astronomiczne, dostosowane do możliwości widzów w różnym wieku.
Szczegóły: TU
WOJCIECH KARDAS
9 z 17
Żywe Muzeum Piernika
Tu dzieciaki nie będą się nudzić. Oprowadzający, w historycznych strojach, nie dość, że ciekawie o piernikach opowiadają, przenoszą nas do świata XVI-wiecznego mieszczaństwa, to zapraszają do wspólnych wypieków. Dzieci w toruńskim muzeum samodzielnie wyrabiają ciasto, dodają przyprawy, wykrawają formy.
Więcej TUTAJ
WOJCIECH KARDAS
10 z 17
Park dinozaurów
Najmłodszych przyciągają dwa parki dinozaurów w regionie: JuraPark w Solcu Kujawskim, w którym jest ponad sto dinozaurów oraz Zaurolandia w Rogowie, największy tego typu park w Polsce.
Szczegóły dotyczące JuraParku w Solcu Kujawskim TUTAJ
A więcej o Zaurolandii w Rogowie TUTAJ
ARCHIWUM
11 z 17
Silverado
Westernowe miasteczko Silverado City mieści się w Bożejewiczkach koło Żnina, w centrum Pałuk. W weekendy odbywają się tu pokazy kaskaderów, tresury koni, władania biczami meksykańskim, show rewolwerowców, pokazy i nauka tańca county oraz westernowych scenek z Dzikiego Zachodu.
Szczegóły TUTAJ
12 z 17
Ośrodek Chopinowski Szafarnia
Mieści się w Szafarni, wśród malowniczych pól ziemi dobrzyńskiej. Fryderyk Chopin, jako nastolatek, dwukrotnie (w 1824 i 1825 r.) spędzał tu wakacje. Pisał do rodziców listy w postaci tzw. 'Kuriera Szafarskiego', wzorowanego na 'Kurierze Warszawskim'. Dziś ośrodek Chopinowski prowadzi przede wszystkim działalność koncertową.
Więcej TUTAJ
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl
13 z 17
Muzeum Kolejki Wąskotorowej
Skansen parowozów, wagonów i pojazdów trakcyjnych w Wenecji zainteresuje każdego chłopca i większość dziewczynek. Eksponaty prezentowane są tu w formie 'dużego dworca małej kolejki', wraz z urządzeniami technicznymi. Są tu rogatki z domkiem dróżnika, obrotnica z 1908 r., żuraw wodny do przewozów, rozjazdy, zwrotnice.
Szczegóły TUTAJ
Materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
14 z 17
Muzeum Indian
Stanisław Supłatowicz - Sat Okh - był synem Polki i indiańskiego wodza z plemienia Szaunisów. To właśnie jemu, urodzonemu i wychowanemu w pierwotnych puszczach Kanady, poświęcone jest Muzeum Indian Ameryki Północnej w Wymysłowie, niedaleko Tucholi. Wigwam, barwne pióropusze, totemy, stroje, oryginalne eksponaty indiańskie pochodzące z prywatnych zbiorów Supłatowicza, stanowią barwne tło dla ciekawej opowieści o kulturze Indian i życiu Sat Okha, który w przeszłości wielokrotnie gościł w Wymysłowie.
Więcej TUTAJ
Materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
15 z 17
Park etnograficzny w Kłóbce
W Kłóbce, malowniczej kujawskiej osadzie położonej pośród pagórków, lasów i jezior, jest miejsce, w którym czas się zatrzymał. Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to XIX-wieczna wieś przypominająca widok z obrazka ludowego artysty. Stare chałupy otoczono przydomowymi ogródkami pełnymi malw, słoneczników i floksów. Można tu zajrzeć do stodoły, zobaczyć jak wyglądała praca młynarzy w starym wiatraku i karczmę, w której spracowany gmin szukał rozrywek. Jest też schludna wiejska szkoła, w której, klęcząc na grochu, doświadczymy tradycyjnej kary dla niesfornych uczniów. Nieopodal odkryjemy miejscowe zakłady rzemieślnicze - kuźnię, olejarnię, garncarnię. Udając się do pobliskiego parku, nad rzekę Lubieńkę, zwiedzimy dwór rodu Orpiszewskich z poł. XIX w, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska - narzeczona Fryderyka Chopina.
Materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
16 z 17
Piwnice
Piwnice pod Toruniem to dziś największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w naszym kraju. Mieści się tu Obserwatorium Astronomiczne UMK, miejsce, w którym astronomowie snują kosmiczne opowieści. Dwa największe radioteleskopy w Polsce - RT3 i RT4 oraz największy w kraju teleskop optyczny, o średnicy lustra 90 cm robią wrażenie rozmiarem i możliwościami.
Materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
17 z 17
Krusza Zamkowa i Łojewo
Osada w Kruszy Zamkowej, datowana na pierwsze wieki naszej ery, to słynne Askaukalis oznaczone na mapie Ptolemeusza ok. 150 r. n.e. Dziś mieści się tu obiekt archeologiczny Askaukalis - Krusza Zamkowa, dzięki któremu poznać można ciekawą historię tego miejsca. W odległe czasy przeniesie nas zrekonstruowana świątynia z przełomu II w. p.n.e - I w. n.e. Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie odkryje przed nami historię, tradycję i kulturę ludową tego regionu. Przybliży także życie i twórczość, urodzonego tu, Stanisława Przybyszewskiego - pisarza okresu Młodej Polski.
Wszystkie komentarze