Młyn Wiedzy coraz bliżej kosmosu
15 wykładów, trzy starty misji stratosferycznych, trzy warsztaty, piknik i blisko 120 uczestników z Polski, Europy i świata - tak przedstawia się program konferencji Near Space.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy ul. Łokietka 5. Prekonferencja rozpocznie się dzień wcześniej na podtoruńskim poligonie. Wystartuje z niego misja stratosferyczna, a w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy szykują się warsztaty związane z organizowaniem misji stratosferycznych.
W sobotę na godz. 9:45 zaplanowano rozpoczęcie konferencji. Uczestnicy wysłuchają 15 prezentacji dotyczących bliższego i dalszego kosmosu. Jedna z nich będzie poświęcona Gwieździe Polski, polskiemu balonowi stratosferycznemu wielokrotnego użytku, który został skonstruowany w ramach projektu polskich naukowców pod koniec lat 30. XX wieku. Wykłady wygłoszą m.in. Bill Brown, uważany za jednego z prekursorów badań stratosferycznych, Dariusz Brzozowski, rekordzista Polski w locie balonem na wysokość, oraz Andrzej Kotarski, uczestnik prac przy pierwszym polskim satelicie Ziemi.
Podczas konferencji odbędą się również warsztaty w języku angielskim, przygotowane przez czeskich i słowackich partnerów wydarzenia. Zajęcia przygotowane przez Słowaków są poświęcone technologiom komunikacyjnym wykorzystywanym w lotach balonów stratosferycznych, natomiast warsztat czeski dotyczy łączności satelitarnej.
Piknik odbędzie się na parkingu przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w godz. 10-12 i 13-15. Uczestnicy będą mieli możliwość m.in. zmierzenia ciśnienia w balonach napełnionych powietrzem i helem, sprawdzenia, jaki ciężar można podnieść przy pomocy balonu napełnionego helem, wziąć udział w zabawie z balonami lżejszymi od powietrza, zagrać w grę planszową, a także poeksperymentować z niskimi temperaturami. Start misji stratosferycznych zaplanowano na godz. 12.
Informacje: nearspace.pl/
Wszystkie komentarze