Michał Staśkiewicz
Zasłużony animator kultury
Były szef wydziału kultury, turystyki i sportu Urzędu Miasta Torunia, reżyser, publicysta, laureat Honorowego Medalu Thorunium.
Michał Eustachiusz Staśkiewicz urodził się w 1941 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Tam rozpoczął swoją działalność na polu kultury, tworząc Teatr Publicystyczny. Swoje kompetencje zawodowe doskonalił w Krakowie i Warszawie. Od 1961 roku był animatorem kultury, metodykiem upowszechniania kultury, reżyserem teatralnym, miał za sobą ponad 100 premier, w tym "Hamleta" i "Romea i Julię" według Szekspira.
Po okresie działania w rodzinnym Piotrkowie Trybunalskim, gdzie pracował w pierwszym w Polsce Teatrze Publicystycznym i wraz ze swym zespołem Big Beat Combo zajął piątym miejsce na I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, przeniósł się do Bytomia, gdzie tworzył Teatr Forum i przez pietnaście lat kierował tym zespołem. W latach 1968-1985 pracował jako organizator kultury na Górnym Śląsku" w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu, Siemanowicach Śląskich, Dąbrowie Górniczej i Będzinie.
Staśkiewicz był także publicystą, członkiem kolegium redakcyjnego miesięcznika "Scena", laureatem pięciu Ogólnopolskich Giełd Programowych i ponad 30 nagród zdobytych przez Teatr Forum w jego reżyserii.
Z naszym miastem związał się w 1985 roku. Tu - po pięciu latach pracy w dzisiejszym Domu Muz jako kierownik artystyczny - został naczelnikiem wydziału oświaty, kultury, turystyki i sportu Urzędu Miasta Torunia. Toruń zawdzięcza mu okazałe Centrum Kultury Dwór Artusa, nocną iluminację zabytków, a także przyznawaną wraz z Getyngą Nagrodę im. Samueal Bogumiła Lindego, która należy obecnie do jednych z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w kraju. W 2007 roku w Dworze Artusa zorganizował Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy z okazji 775-lecia Torunia, zaś w 2008 roku - Międzynarodowy Festiwal Gwiazd Forte Piano. W roku 2009 za zasługi dla naszego miasta otrzymał honorowy medal Thorunium.
Wydawnictwo Adam Marszałek z inicjatywy Michała Staśkiewicza w sierpniu rozpoczęło wydawanie nowej serii "Biblioteka 800-lecia Torunia". Głównym założeniem cyklu jest przedstawienie w autorskich monografiach ważnych postaci historycznych i wydarzeń z najnowszej historii miasta. Pierwszym tomem jest książka autorstwa Staśkiewicza "Spotkajmy się... (Wspomnienia życiorysy - 1985-2015)".
Miał 77 lat.
Wszystkie komentarze