Miejsce, gdzie zaczyna się przestrzeń kosmiczna
W najbliższy weekend w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się konferencja Near Space.
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczestniczyli w warsztatach stratosferycznych, które przygotowały instytucje partnerskie z Czech, Słowacji i Węgier. W piątkowe południe odbędą się starty trzech misji balonów stratosferycznych, m.in. z eksperymentami przygotowanymi przez uczniów w ramach projektu #miniSAT2019. - Napłynęły do nas 43 zgłoszenia eksperymentów. Głównie z województwa kujawsko-pomorskiego, ale również z Krakowa i Tychów. #miniSAT2019 to okazja do przeprowadzenia eksperymentu w wyjątkowym laboratorium, jakim jest przestrzeń kosmiczna. Planujemy, aby uczestnicy tego projektu podczas przyszłorocznej konferencji Near Space zaprezentowali wyniki przeprowadzonych doświadczeń - mówią organizatorzy.
W sobotę podczas konferencji odbędzie się sesja plenarna i cztery sesje tematyczne: balonowo-rakietowa, eksperymentalna, astronomiczna oraz międzynarodowa. Będą uczestniczyli w nich naukowcy oraz pasjonaci badań stratosferycznych i bliskiej przestrzeni kosmicznej.
Podczas sesji plenarnej prof. dr hab. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii UMK opowie o tym gdzie zaczyna się bliska przestrzeń kosmiczna. Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie przekonywał słuchaczy, że astronauta to zawód nie z tej Ziemi. Wizję podboju Układu Słonecznego przez człowieka przedstawi dr hab. Grzegorz Brona, naukowiec, przedsiębiorca z branży kosmicznej, w latach 2018-2019 prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz współautor książki Człowiek - istota kosmiczna.
W czasie sesji tematycznych zostanie zaprezentowanych 16 wystąpień dotyczących m.in. budowy i testów rakiety suborbitalnej PTR-1, modelarstwa kosmicznego i rakietnictwa wysokiej mocy jako narzędzi badań naukowych, eksperymentów stratosferycznych, astrofotografii, programów edukacyjnych i stażowych Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Na parterze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w piątek i sobotę będzie odbywał się kosmiczny piknik. Stanowiska będą dostępne w godzinach pracy Młyna Wiedzy - piątek w godz. 9-15 i sobota w godz. 11-17.
Udział w piątkowych startach misji balonowych oraz kosmicznym pikniku jest bezpłatny. Do uczestniczenia w konferencji jest wymagana rejestracja. Informacje: mlynwiedzy.org.pl/
Wszystkie komentarze