Rzuć troski, lej wino
Od piątku w Galerii Wozownia czynna będzie wystawa Rzuć troski, lej wino, która opowiada o słynnej Konfraterni Artystów.
Ta grupa artystyczna powstała w naszym mieście 16 grudnia 1920 z inicjatywy malarza Juliana Fałata. Jej celem było działanie na rzecz popierania i krzewienia sztuki rodzimej na Pomorzu. Konfraternia była organizacją o charakterze samopomocowym, nie narzucała członkom określonego kierunku artystycznego. Działała przez cały okres II Rzeczypospolitej.
Jej członkami zostali Felicjan Szczęsny Kowarski, Henryk Szczygliński, Ignacy Zelek, Wojciech Durek, Brunon Gęstwicki i inni plastycy toruńscy.
Na ekspozycji, której tytuł zaczerpnięty został z pieśni Konfraterni Artystów, pokazane zostaną prace pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, m.in. akwarele Brunona Gęstwickiego ukazujące Toruń ok. 1920 roku, a także plakaty - oprócz Gęstwickiego, także te autorstwa Stefana Wojciechowskiego, Eugeniusza Grosa czy Edwarda Karnieja. Wystawa ma na celu przybliżenie klimatu intelektualnego i artystycznego pierwszych lat po powrocie Torunia do wolnej Polski. W budowaniu nowego środowiska kulturalnego miasta, prócz wspominanej Konfraterni Artystów, ważną rolę odgrywał także salon Kazimiery Żuławskiej - założycielki pensjonatu Zofijówka, w którym gościli liczni krytycy, aktorzy, reżyserzy, pisarze i malarze, ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem na czele.
Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek o godz. 18 w galerii przy ul. Ducha św. 6. 18 lutego o godz. 18 wykład na temat historii konfraterni wygłosi Anna Kroplewska-Gajewskaz z Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Wszystkie komentarze