Pszczoły i astronauci w Wozowni
W piątek Galeria Wozownia otworzy dwie nowe wystawy: Stan nieważkości Julii Curyło oraz Systemy złożone. Manifest Doroty Chilińskiej.
Stan nieważkości tworzą najnowsze obrazy Julii Curyło. - Przyglądając się im zauważymy, że zainteresowania artystki orbitują wokół zagadnień związanych z dwiema sferami - religią i nauką, a dokładniej astronomią. W jej pracach motywy zaczerpnięte z wielu różnych źródeł - np. ikonografii chrześcijańskiej, mitologii, ale też popkultury - tworzą mozaikową, eklektyczną i hybrydową strukturę - zapowiadają organizatorzy.
Malarka zwykle osadza akcję swoich obrazów w przestrzeni kosmicznej, a wizualnym motywem spinającym jej twórczość jest postać astronauty. - Staje się on ucieleśnieniem świętego-strażnika, który - jak wskazuje sama artystka - czuwa na granicy światów - ziemskiej rzeczywistości i nieodkrytej otchłani kosmosu. Postać świętego-astronauty to wizualna metafora, wewnątrz której kumulują się napięcia na linii empiryzm - wiara - dodają kuratorzy.
Otwierana równolegle wystawa Doroty Chilińskiej jest trzecią odsłoną projektu Systemy złożone, który artystka rozpoczęła w 2017 roku. Posługuje się w nim metaforą ula, będącego wzorem systemu złożonego oraz modelem społeczeństwa matriarchalnego. Torunianka odnosi się do współczesnych ruchów feministycznych oraz aktualnej sytuacji społecznej, a inspirację do stworzenia wystawy znalazła w książce belgijskiego pisarza Maurice'a Maeterlincka Życie pszczół.
- Ostatnio coraz częściej tworząc narrację swoich prac odnoszę się do mitów i baśni, po to, żeby pokazać złożoność rzeczywistości. Pojawiają się magiczne przedmioty, czary, postaci zamienione w zwierzęta - komentuje Dorota Chilińska. - Pszczoły stały się dla mnie metaforą społeczeństwa matriarchalnego, wyrazem jedności kobiet. Poszczególne komponenty systemów złożonych nie mają wielkiej mocy, ale jako całość stają się naprawdę niebezpieczne. Rój wściekłych pszczół sieje prawdziwą grozę jak tłum zdesperowanych kobiet.
Wernisaż zacznie się w piątek o godz. 18 w Galerii Wozownia przy ul. Ducha św. 6. Wystawie Chilińskiej towarzyszyć będzie wykład Katarzyny Lewandowskiej Dead Of patriarchy. Manifest i opór, który obędzie się we wtorek o godz. 18. Wstęp wolny.
Wszystkie komentarze