Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
1 z 16
Jan Ardanowski (PiS)
Po tym, jak sprzeciwił się "piątce Kaczyńskiego", stracił fotel ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Był nim przez 830 dni. Sprzeciwiając się prezesowi PiS, zaimponował swoim nonkonformizmem. Pomijając, czy przyjęcie ustawy było zasadne, Ardanowski jako minister wsłuchał się w głos rolników i zgodnie z nim zagłosował przeciw.
Opozycja zarzucała mu, że nie sprawdził się podczas suszy, nie zapewniając rolnikom dostatecznej pomocy. Jednak największym blamażem była jego bezradność w obliczu kryzysu polskiej wołowiny w styczniu 2019, spowodowanym nielegalnym ubojem bydła bez nadzoru lekarza weterynarii. Opozycja twierdziła, że to skutek niedoinwestowania Inspekcji Weterynaryjnej.
Jest członkiem dwóch grup parlamentarnych, jednej delegacji i zespołu parlamentarnego Polska-USA. Po utracie fotela ministra dołączył do dwóch komisji sejmowych - rolnictwa i rozwoju wsi oraz komisji infrastruktury.
Udział w głosowaniach: 96,97 proc. Wystąpienia: 5 (wszystkie jako członka Rady Ministrów).
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
2 z 16
Joanna Borowiak (PiS)
Działa dla regionu. M.in. dzięki jej staraniom PKP zgodziło się na wyczekiwaną modernizację włocławskiego dworca. Posłanka wspiera najemców dworca - przedsiębiorców włocławskich, którzy chcieliby kontynuować działalność w nowym budynku.
Jest przewodniczącą komisji polityki senioralnej. Należy też do innych komisji: polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży, a także do podkomisji stałych: ds. nauki i szkolnictwa wyższego, ds. jakości kształcenia i wychowania, ds. kształcenia zawodowego oraz ds. osób niepełnosprawnych. Jest członkinią sześciu grup parlamentarnych i Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego.
Udział w głosowaniach: 99,95 proc. Wystąpienia: 36. Interpelacje: 3. Zapytania: 2. Pytania w sprawach bieżących: 7.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju / gov.pl/web/inwestycje-rozwoj/
3 z 16
Anna Gembicka (PiS)
Na uwagę zasługują jej działania we Włocławku i okolicach. Na prośbę mieszkańców interweniowała w PKP w sprawie modernizacji stacji Czerniewice. Wspiera koła gospodyń wiejskich i seniorów. Pod jej patronatem odbyły się szkolenia e-Senior - edukacja dla aktywizacji w Lubieniu Kujawskim.
Jest wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. Wątpliwa jest jej działalność w Narodowym Instytucie Wolności, który ma wspierać organizacje pozarządowe, rozdając miliony uznaniowo. Gembicka zasiada w radzie tej instytucji. Fundusze otrzymało Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców Pro-Biznes, którego prezesem jest Daniel Nowak, mąż szefowej biura poselskiego Gembickiej. Prawie milion złotych z Narodowego Instytutu Wolności miało otrzymać także Stowarzyszenie Lornetka, wcześniej zaangażowane w kampanię wyborczą posłanki.
Należy do jednej grupy parlamentarnej i 10 zespołów parlamentarnych, z czego w trzech pełni funkcję wiceprzewodniczącej. Jest również przewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. kaskadyzacji dolnej Wisły. Należy do dwóch komisji - finansów publicznych oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jest też członkinią podkomisji stałej do nadzorowania wykorzystywania środków unijnych.
Udział w głosowaniach: 99,86 proc. Wystąpienia: 6 (w tym trzy jako członka RM). Interpelacje: 61. Pytania w sprawach bieżących: 2.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
4 z 16
Zbigniew Girzyński (PiS)
Interpelował w sprawach lokalnych, jak warunki na drodze krajowej nr 10 na terenie Lubicza czy linii kolejowej w gminie Golub-Dobrzyń. Zabiegał też o wsparcie budowy oddziału pielęgnacyjno-opiekuńczego dla dorosłych w hospicjum "Nadzieja" w Toruniu. W sprawach krajowych interpelował m.in. w sprawie dofinansowania kształcenia zawodowego nauczycieli w formie online oraz w sprawie sytuacji emerytów.
Należy do dwóch komisji - finansów publicznych oraz edukacji, nauki i młodzieży, a także do czterech podkomisji stałych - ds. nauki i szkolnictwa wyższego, ds. młodzieży, ds. ekonomiki edukacji i nauki oraz do monitorowania wykorzystywania środków unijnych. Jest w ośmiu zespołach parlamentarnych, w jednym jako przewodniczący, w innym jako wice-. Jest też członkiem jednej delegacji i dwóch grup parlamentarnych.
Udział w głosowaniach: 99,86 proc. Wypowiedzi: 5. Interpelacje: 33. Zapytania: 2.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
5 z 16
Iwona Hartwich (KO)
Kiedyś próbowali wyrzucić ją z sejmowego budynku jako protestującą matkę osoby z niepełnosprawnością. Została posłanką i reprezentuje interesy grupy, do której należy jej syn. Włączyła się do akcji kontroli w urzędach wojewódzkich. Razem z Iwoną Kozłowską skierowała do wojewody kujawsko-pomorskiego szczegółowe pytania o walkę z koronawirusem, m.in. o liczbę miejsc w szpitalach i dostępność szczepionki na grypę.
Wywołała oburzenie komentując nagranie młodzieży w strojach ludowych wykonujących hymn Polski. Ta sytuacja skojarzyła jej się z Koreą Północną, czym podzieliła się z internautami. Zarzucono jej, że drwi z hymnu narodowego.
Należy do komisji polityki społecznej i rodziny, do podkomisji stałej ds. osób niepełnosprawnych i do czterech zespołów parlamentarnych.
Udział w głosowaniach: 98,94 proc. Wypowiedzi: 18. Interpelacje: 61. Zapytania: 19. Pytania w sprawach bieżących: 1.
GW
6 z 16
Mariusz Kałużny (Solidarna Polska)
Angażuje się w sprawy regionu. Dzięki jego staraniom i współpracy z samorządem Ministerstwo Sportu dofinansuje kwotą ponad 1,6 mln zł zł budowę sali gimnastycznej przy SP 5 w Chełmży. Interweniował w sprawie nielegalnego składowiska opon w gminie Unisław.
Głośno było o jego interpelacji w sprawie kierunków studiów realizujących program z zakresu gender. Przy okazji stanął w obronie prof. Aleksandra Nalaskowskiego z UMK, wobec którego władze uczelni podjęły kroki z powodu homofobicznych publikacji. - Z tego wynika, że ideologia gender zaprzecza wszelkim znamionom równości, bo okazała się być ponad wartościami wynikającymi z natury człowieka, wartościami chrześcijańskimi, ale także tymi, które wynikają z przepisów polskiego prawa - mówił Kałużny.
Należy do trzech komisji sejmowych: kultury fizycznej, sportu i turystyki; kultury i środków przekazu oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Jest członkiem jednej podkomisji i pięciu zespołów parlamentarnych.
Udział w głosowaniach: 96,15 proc. Interpelacje: 6.
Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl
7 z 16
Robert Kwiatkowski (Lewica)
Angażuje się lokalnie. Zabiegał m.in. o rychłe rozpoczęcie budowy drogi S10 między Bydgoszczą a Toruniem, zwolnienie z opłat za przejazd autostradową obwodnicą Torunia, rekompensaty z powodu spadków wpływów z podatków PIT i CIT dla samorządów. Podjął kroki ku temu, żeby miasto w dogodny sposób zostało podłączone do drogi ekspresowej S10 przez tereny wojskowe. Do budżetu na 2020 rok wniósł poprawkę dotyczącą sfinansowania budowy mostu zachodniego. Protestował na sali sejmowej przeciwko pomysłom rozbicia UMK. Zabiera też głos w sprawie budowy ECF Camerimage, stanowczo się jej sprzeciwiając.
Z wynikiem 215 jest najaktywniej interpelującym posłem z regionu. Bywa jednak monotematyczny. Kilkadziesiąt jego interpelacji dotyczyło tego samego problemu - przeciwdziałania suszy, a 29 - przygotowania szkół do prowadzenia zajęć w trakcie pandemii.
Jest członkiem dwóch komisji - cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii oraz infrastruktury. Należy też do czterech podkomisji, trzech zespołów i trzech grup parlamentarnych.
Udział w głosowaniach: 97,30 proc. Wypowiedzi: 18. Interpelacje: 215. Zapytania: 16. Pytania w sprawach bieżących: 4.
Marek Krupecki
8 z 16
Tomasz Lenz (KO)
Sprzeciwił się pomysłowi podziału UMK. Jedno z jego trzech zapytań dotyczyło budowy ECF Camerimage w Toruniu, drugie ekranów akustycznych przy autostradzie A1 w gminie Włocławek. W ostatnim czasie jego biuro poselskie w Toruniu stało się przystanią dla Białorusinów, którzy mieszkają w Kujawsko-Pomorskiem. Aktywny w sprawie "piątki dla zwierząt" - solidaryzuje się z rolnikami.
Jest zdecydowanie najmniej aktywnym posłem z rejonu. Na posiedzeniach Sejmu zabrał głos jedynie sześć razy. Nie ma na koncie żadnych interpelacji i zaledwie trzy zapytania. Jego frekwencja na głosowaniach jest niska.
Należy do dwóch komisji sejmowych - rolnictwa i rozwoju wsi oraz spraw zagranicznych. Jest członkiem jednego zespołu parlamentarnego, trzech grup parlamentarnych i jednej delegacji.
Udział w głosowaniach: 54,89 proc. Wypowiedzi: 5. Zapytania: 3.
Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl
9 z 16
Iwona Michałek (Porozumienie)
Angażuje się w sprawy regionu. Jej interpelacje dotyczyły m.in. braków kadrowych w szpitalu w Grudziądzu i modernizacji dworca kolejowego w Ciechocinku. Wspierała członków toruńskiej Młodej Prawicy, zabiegających o utworzenie w Toruniu Młodzieżowej Rady Miasta. Podczas inauguracji roku akademickiego na UMK mówiono, że "przywozi czeki z Warszawy". Między innymi dzięki jej staraniom pozyskano środki dla stacji polarnej UMK na Spitsbergenie i na budowę Centrum Weterynarii i Centrum Nauk Technicznych.
Wywołała niesmak, kiedy rozdawała ulotki wyborcze Andrzeja Dudy z ochroną czterech policjantów i jednego radiowozu. Kampanie wyborcze wspiera też wielu młodych ludzi i nikt z nich nie korzysta z policyjnej obstawy, podobnie posłowie innych partii.
Jest wiceministrem rodziny i polityki społecznej. Nie należy do żadnych komisji ani podkomisji. Jest członkinią pięciu grup parlamentarnych oraz dziewięciu zespołów parlamentarnych. W dwóch z nich pełni funkcję przewodniczącej, w dwóch wiceprzewodniczącej.
Udział w głosowaniach: 99,33 proc. Wystąpienia: 8 (w tym 7 jako członka RM). Interpelacje: 17.
Fot. Grażyna Marks / Agencja Wyborcza.pl
10 z 16
Arkadiusz Myrcha
Należy do parlamentarnego zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Na początku października br. zorganizował konferencję prasową, podczas której zapowiadał, że chce rozpocząć debatę publiczną na temat ochrony zdrowia psychicznego młodzieży w regionie.
Podczas występu Superstacji uciekał od jasnego stanowiska w sprawie małżeństw homoseksualnych, sprowadzał je do związków partnerskich. - Powtarzam, o związkach partnerskich powinniśmy rozmawiać i to dziś powinno, tak jak w wielu państwach europejskich, być ukłonem państwa w stronę osób, które przecież nie chcą żyć w związku małżeńskim - odpowiedział Myrcha.
Należy do dwóch komisji - sprawiedliwości i praw człowieka oraz ustawodawczej. W tej drugiej jest przewodniczącym. Należy do dwóch grup parlamentarnych i czterech zespołów.
Udział w głosowaniach: 95,57 proc. Wypowiedzi: 6. Interpelacje: 30.
Sejm
11 z 16
Joanna Scheuring-Wielgus
Posłanka Lewicy stoi murem za osobami LGBT+. Przemawiała na manifestacji "Solidarni z Margot" w Toruniu. Była też na kontrmanifestacji podczas protestu "Stop tęczowej agresji" w Toruniu. Wraz z kilkoma innymi posłankami ubrała się na kolorowo i uformowała tęczę podczas zaprzysiężenia Andrzeja Dudy. Przez swoją ostrą retorykę zraża do siebie wiele osób, a niestety przez to i do poglądów, które reprezentuje.
Kilkanaście razy interpelowała w sprawach bezrobocia, zdrowia psychicznego młodzieży, a ostatnio również w sprawie udzielenia pomocy uchodźcom przebywającym na Lesbos oraz funkcjonowania szkół podczas pandemii. Torunianie nie mogą jej zarzucić braku zaangażowania w sprawy miasta. Interpelowała m.in. w sprawie budowy ECF Camerimage, Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu, w sprawie opóźnienia w rozbudowie i wzmocnieniu drogi krajowej nr 91 na odcinku Toruń - Włocławek.
Należy do komisji kultury i środków przekazu oraz do jednej podkomisji i dwóch grup parlamentarnych. Jest członkinią dziesięciu zespołów parlamentarnych, w dwóch jako przewodnicząca.
Udział w głosowaniach: 97,69 proc. Wypowiedzi: 20. Interpelacje: 88. Zapytania: 18. Pytania: 3.
nadesłane
12 z 16
Paweł Szramka (Kukiz'15)
Promuje zaangażowanie społeczne, m.in. ideę jadłodzielni. Jako jedyny z naszych posłów zagłosował przeciwko podwyżkom dla polityków, uważając proponowaną ustawę za niestosowną w obliczu pandemii. Ma na koncie dużą liczbę interpelacji i zapytań, m.in. w sprawach wojskowych i ekologicznych, odnawialnych źródeł energii i recyklingu makulatury. Interesowały go też problemy przedsiębiorców. Nie pozostaje obojętny na sprawy regionu. Interweniował m.in. w sprawie drogi wojewódzkiej Rypin - gmina Skrwilno.
Należy do trzech komisji sejmowych - infrastruktury, kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz obrony narodowej. Jest też w pięciu podkomisjach i siedmiu zespołach parlamentarnych, w tym w dwóch jako przewodniczący.
Udział w głosowaniach: 99,47 proc. Wypowiedzi: 9. Interpelacje: 163. Zapytania: 40.
nadesłane
13 z 16
Tomasz Szymański (KO)
Wnosił o poprawki do budżetu państwa, aby zabezpieczyć pieniądze na ważne inwestycje w Grudziądzu, w tym na rozbudowę Trasy Średnicowej, rewitalizację spichlerzy, rewitalizację połączenia kolejowego między Grudziądzem a Gardeją i przede wszystkim na pokrycie deficytu związanego z przejęciem przez miasto długów szpitala. Chociaż Sejm nie przyjął tych poprawek, grudziądzanie nie mogą zarzucić swojemu posłowi, że nie przejmuje się sprawami regionu. Ostatnio zainteresował się też sytuacją w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia. W lipcu 2020 przedstawił w Sejmie wniosek KO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA.
Jest zastępcą przewodniczącego w komisji administracji i spraw wewnętrznych. Należy też do jednej podkomisji, jednej grupy i jednego zespołu parlamentarnego.
Udział w głosowaniach: 98,60 proc. Wypowiedzi: 2. Interpelacje: 21. Zapytania: 1.
Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Wyborcza.pl
14 z 16
Antoni Mężydło (KO)
Senator z Torunia ma niemal stuprocentowy udział w głosowaniach. Jest członkiem dwóch komisji - gospodarki narodowej i innowacyjności oraz spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą. Ma na koncie 15 wystąpień na posiedzeniach Senatu. Nie działa w żadnych zespołach senackich i nie złożył żadnych oświadczeń.
Paulina Szram
15 z 16
Ryszard Bober (PSL)
Senator z Grudziądza jest członkiem dwóch komisji - rolnictwa i rozwoju wsi oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Osiem razy występował na posiedzeniach Senatu. Ma niemal stuprocentowy udział w głosowaniach. Działa w dwóch zespołach senackich - ds. międzynarodowej wymiany doświadczeń samorządowych i ds. zdrowia Polaków.
Złożył trzy oświadczenia. Jedno dotyczyło zabezpieczenia służb medycznych w czasie walki z koronawirusem. Interweniował u mnistra rolnictwa w sprawie rolników z Kujawsko-Pomorskiego poszkodowanych w wyniku nagłej niewypłacalnos?ci grupy producentów. Podpisał się też pod stanowiskiem w obronie Tomasza Grodzkiego.
Fot. Robert Górecki / Agencja Wyborcza.pl
16 z 16
Józef Łyczak (PiS)
Senator z Włocławka jest członkiem komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz wiceprzewodniczącym komisji środowiska. Należy do dwóch senackich zespołów - strażaków i zdrowia Polaków. Ma na koncie 10 wystąpień i wysoki udział w głosowaniach.
Podpisał się pod oświadczeniem w sprawie organizacji w kuluarach Senatu RP happeningu tanecznego ogólnopolskiej akcji przeciw przemocy wobec kobiet pt. "Nazywam się Miliard", sugerującym, że niszczy ono powagę Senatu. Wydarzenie wpisuje się w międzynarodową akcję "One Bilion Rising". Senator najwyraźniej jej nie zrozumiał.
Wszystkie komentarze