Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl
1 z 8
Malbork
"Malbork jest doskonałym przykładem pięknego gotyckiego zamku z czerwonej cegły. Najbardziej uderzające są detale architektoniczne odrestaurowanych wnętrz kościoła Najświętszej Marii Panny - który doznał znacznych zniszczeń w czasie wojny - oraz kaplicy św. Anny, miejsca pochówku wielkich mistrzów zakonu, która znajduje się bezpośrednio pod kościołem".
Kopalnia Soli 'Wieliczka'
2 z 8
Wieliczka
"Kopalnia soli w Wieliczce, oficjalnie uznana za obiekt UNESCO, jest jedną z popularnych atrakcji turystycznych w Polsce. Seria krętych przejść, misternie rzeźbionych podziemnych kaplic, rzeźb i galerii wykonanych w całości z soli wita gości na polskich wakacjach w tej wyjątkowej podziemnej enklawie. Kopalnia jest również jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Polsce na haloterapię - praktykę zdrowotną odkrytą przez polskich górników soli na początku XIX wieku".
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
3 z 8
Białowieża
"Aby zobaczyć przyrodę, która od wieków była stosunkowo nietknięta przez człowieka, udaj się na wschód do Białowieskiego Parku Narodowego. Ten położony na wschodniej granicy z Białorusią rezerwat biosfery UNESCO jest domem dla ostatniego zachowanego pierwotnego lasu w Europie, który niegdyś pokrywał większość północnej Europy. Twoje polskie wakacje będą niepełne, bez zauważenia żubrów - gatunku, który kiedyś wymarł na wolności".
fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl
4 z 8
Kraków
"Od imponujących wież Bazyliki Mariackiej po charakterystyczne dachy Zamku Królewskiego na Wawelu, historyczne centrum Krakowa jest marzeniem każdego miłośnika architektury - w tym miejscu można zobaczyć gotyk, renesans i misterne style barokowe. Podziwiaj kolorowe fasady z największego rynku w Europie, którego historia sięga średniowiecza. W jego centrum dominuje Sukiennice, dawne miejsce prosperującego krakowskiego handlu suknem".
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
5 z 8
Mazury
"Znane z zielonych zboczy, żyznych gruntów rolnych i urokliwych miasteczek, Pojezierze Mazurskie z pewnością zasługuje na miano "krainy tysiąca jezior". W rzeczywistości jest ich ponad 2000. Rozległy system kanałów i przesmyków łączy ze sobą jeziora, dzięki czemu przeskakiwanie po jeziorach jest ulubioną letnią aktywnością. Pokonaj letnie upały wypływając na Śniardwy. Bardziej odważni mogą wyruszyć rzeką Krutynia, bujnym 67-kilometrowym krętym szlakiem, który przechodzi przez kilka rezerwatów przyrody, dwa kanały i 20 różnych jezior".
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
6 z 8
Toruń
"Żywe Muzeum Piernika jest jedną z najbardziej poszukiwanych atrakcji turystycznych w Polsce. Zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje lekcję średniowiecznej metody wyrobu pierników w mieście, która wykorzystuje specjalnie wykonane drewniane formy do kształtowania i pieczenia klasycznych przysmaków. Tradycyjnie przyrządzany na Boże Narodzenie piernik to pikantne ciasteczko o smaku imbiru, cynamonu i innych rozgrzewających przypraw. W Toruniu jednak tradycja sięga znacznie dalej, do średniowiecza - najstarsza znana w mieście receptura piernikowa po raz pierwszy pojawiła się w rękopisach medycznych jako środek na ukojenie niespokojnych żołądków".
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
7 z 8
Tatry
"8-kilometrowa wędrówka obok grzmiącego wodospadu Wodogrzmoty Mickiewicza prowadzi do Morskiego Oka, przepięknego jeziora polodowcowego położonego na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza. Ten cud natury jest popularną atrakcją turystyczną w Polsce, znaną z krystalicznie czystych wód, populacji pstrągów i widoków na imponujące, surowe szczyty górskie".
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
8 z 8
Warszawa
"Jeśli chcesz doświadczyć polskiej kuchni na polskich wakacjach, udaj się prosto do stolicy kraju, Warszawy. To miasto, będące domem dla kwitnącej sceny kulinarnej, jest gwarantowanym rajem dla miłośników jedzenia, niezależnie od tego, czy masz ochotę na wielowiekowe klasyki, takie jak pierogi, żurek czy barszcz, czy też na współczesne polskie potrawy. Aby posmakować najnowszych trendów na polskiej scenie kulinarnej, udaj się do Hali Koszyki. Mieszcząca się w zabytkowym secesyjnym budynku hala gastronomiczna z początku XX wieku jest wypełniona wykwintnymi restauracjami, tętniącymi życiem barami i wystawami kulturalnymi".
Wszystkie komentarze