1. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Budowa filharmonii w Szczecinie ruszyła w marcu 2011 r . Nowoczesny gmach, który pomieści w swoich salach łącznie 1200 widzów, otwarto w sierpniu 2014 r. Koszt to około 120 mln złotych, 40 mln zł to dofinansowanie unijne, reszta pochodziła budżetu miasta. Gmach zaprojektowało studio Barozzi-Veiga z Barcelony. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe, pomieszczą w sumie 1200 osób. Nowy obiekt powstał w śródmieściu, w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się niemiecki Konzerthaus, zniszczony podczas alianckich nalotów na Szczecin podczas II wojny światowej, ostatecznie rozebrany w 1962 r. Gmach z białego szkła już został okrzyknięty perełką architektoniczną i zgarnął wiele prestiżowych nagród.
Wszystkie komentarze
Kiedy tam byłeś melomanie?
Panie Tołstoj ,FPB powstała w latach 50 XX .Wygląd ma socrealistyczny ale jakość koncertów na wysokim poziomie.Prezentowane sale powstały w ostatnim dziesięcioleciu.Czy to są NAJLEPSZE sale koncertowe ,czy najlepsze z ostatnio powstałych?Mam wątpliwości.
FP ma lepszą akustykę niż Jordanki.
A że mała, cóż ona powstawała w czynie społecznym, Schwalbe sam cegły nosił razem ze swoimi pracownikami.
Ale nie ulega wątpliwości ze jest obiektem o wysokiej wartości (choć socrealistyczna) cala dzielnica muzyczna ma swoj klimat, jest odpowiednio zaplanowana.