Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
1 z 8
Mościcki w Toruniu
Prezydent przyjechał do Torunia samochodem ze Spały wieczorem w środę 14 czerwca 1933 r. W podróży towarzyszyli mu premier Janusz Jędrzejewicz i szef kancelarii wojskowej płk Jan Głogowski. Powitanie nastąpiło na pl. 18 stycznia, przed Dworcem Toruń Miasto, gdzie oczekiwali na niego przedstawiciele władz wojewódzkich i kościelnych. Kompanię honorową wystawił 63 pułk piechoty, a plac wypełniły tłumy torunian. Prezydent wysiadłszy z auta przywitał się ze zgromadzonymi po czym przeszedł przed frontem kompani honorowej. Przy wzniesionej na jego cześć bramie triumfalnej na początku ul. Piastowskiej oczekiwali na niego delegaci władz miejskich z prezydentem Antonim Boltem na czele. Na zdjęciu powitanie prezydenta RP Ignacego Mościckiego (drugi z lewej, w kapeluszu) i przybyłych gości przez prezydenta Torunia Antoniego Bolta. Widoczni m.in.: premier Janusz Jędrzejewicz (z melonikiem w ręku), wojewoda pomorski Stefan Kirtiklis (pierwszy z lewej, w okularach), biskup chełmiński Stanisław Okoniewski (stoi za premierem Jędrzejewiczem), gen. Aksamitowski (stoi obok premiera Jędrzejewicza), szef gabinetu Wojskowego Prezydenta RP pułkownik Jan Głogowski (stoi na prawo z prezydentem).
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
2 z 8
Rusza procesja
W czwartek 15 czerwca w dniu Bożego Ciała od samego rana na przystrojonych w zieleń i biało-czerwone flagi ulicach Torunia panował niezwykły ruch, a w czterech punktach miasta kończono stawiać ołtarze. O godz. 9.45 w uroczystej procesji wprowadzono do kościoła św. Janów bp. Okoniewskiego, który nocował w klasztorze sióstr elżbietanek przy ul. Żeglarskiej. Witany przez biskupa prezydent zasiadł w prezbiterium na specjalnie przygotowanym fotelu. Procesja wyruszyła z kościoła o godz. 11. Na zdjęciu widoczni m.in.: bp chełmiński Stanisław Okoniewski (pod baldachimem, niesie monstrancję), prezydent RP Ignacy Mościcki (za baldachimem).
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 z 8
Prezydent z biskupem
Monstrancję pod baldachimem niósł bp Okoniewski prowadzony do pierwszego ołtarza przez prezydenta Mościckiego i Kazimierza Rolewskiego, prezesa Towarzystw Rzemieślniczych w Toruniu. Pierwszy ołtarz stał przy pomniku Mikołaja Kopernika. Na zdjęciu widoczni m.in.: biskup chełmiński Stanisław Okoniewski (niesie monstrancję) oraz prezydent RP Ignacy Mościcki (podtrzymuje rękę ks. biskupa Okoniewskiego).
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 z 8
Ołtarz przy Koperniku
Po błogosławieństwie udzielonym wiernym na cztery strony świata, od ołtarza pod monumentem wielkiego astronoma, procesja ze względu na obecność Mościckiego ruszyła trasą inną niż zwykle. Zamiast ul. Chełmińską wierni poszli główną, najbardziej reprezentacyjną ulicą Torunia - Szeroką - w kierunku Rynku Nowomiejskiego, gdzie stał drugi ołtarz. Na zdjęciu widoczni m.in.: prezydent RP Ignacy Mościcki (stoi przy klęczniku), na prawo za prezydentem stoi jego adiutant por. Władysław Krotkiewski.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 z 8
Droga do św. Jakuba
Drugi ołtarz stał przy bramie wejściowej do kościoła św. Jakuba. Na drugim etapie celebransa prowadzili premier Jędrzejewicz i pomorski starosta krajowy Łącki. Na trzecim etapie, do ołtarza ustawionego przy kościele garnizonowym bp szedł w asyście wojewody pomorskiego Kirtiklisa i starosty powiatu toruńskiego Czarlińskiego. Dalej, do ołtarza na pl. Teatralnym, duchownego prowadzili dowódca Okręgu Korpusu Nr VIII w Toruniu gen. Stefan Pasławski i prezydent miasta Bolt. Na ostatnim etapie, do kościoła NMP biskup poszedł w towarzystwie prezesa sądu apelacyjnego Szyszko-Bohusza i przewodniczącego rady miejskiej Michałka. Na zdjęciu widoczni prezydent RP Ignacy Mościcki podczas procesji.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 z 8
Końcowe Te Deum
Uroczystość zakończono odśpiewaniem Te Deum i błogosławieństwem udzielonym przez bp Okoniewskiego. Z kościoła mariackiego rzesze mieszkańców rozeszły się do domów. Na zdjęciu widoczny m.in. prezydent RP Ignacy Mościcki (za głównym celebransem niosącym monstrancję).
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 z 8
Prezydencki obiad
O godz. 14 wojewoda pomorski wydał w swoim mieszkaniu obiad na cześć szanownego gościa, w którym wzięło udział około 100 osób. W jego trakcie przemówienie wygłosił wojewoda pomorski i biskup. Obaj nawiązali do ścisłego związku Pomorza z Polską. Na zakończenie swego przemówienia bp Okoniewski wyraził wiarę, że ?praca na Pomorzu coraz silniej umocni ten nadmorski bastion Rzeczpospolitej? i podziękował Mościckiemu za przybycie do Torunia. Na zdjęciu widoczni m.in.: prezydent RP Ignacy Mościcki (stoi przy klęczniku), obok prezydenta stoi jego adiutant por. Władysław Krotkiewski (na prawo od prezydenta).
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
8 z 8
Spotkanie z młodzieżą
Po obiedzie prezydent wyszedł do zgromadzonych przed domem dzieci, uczniów i harcerzy oraz zwiedził obóz rozłożony na pobliskim skwerze przy ul. Chopina. O godz. 17 Mościcki żegnany przez tłumy Torunian odjechał do Spały. W ten sposób Kościół dołożył swoją cegiełkę do obchodów 700 rocznicy naszego miasta, a procesja z 15 czerwca 1933 r. jako wielka manifestacja narodowa przeszła do historii Torunia. Na zdjęciu prezydent RP Ignacy Mościcki podczas procesji.
Wszystkie komentarze
23 miliardy rocznie - tyle kler kosztuje społeczeństwo.
I co Polacy mają w zamian?
Nic.
Woland?
To w piekle jest Boże Ciało?
Choć tak na serio to biorąc pod uwagę działanie instytucji to byłoby chyba właściwe miejsce.