Zanim ruszy budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, trzeba zrobić badania archeologiczne. Jest to konieczne w obrębie starego miasta w każdym mieście w Polsce. To standard, którego w Toruniu zaniechano - mówi Anna Zaręba, konserwator zabytków.

Społecznicy i aktywiści w czwartek rano przedstawili projekt pod hasłem "Wpływamy na Toruń ". Jest on finansowany z funduszy norweskich z programu "Aktywni obywatele".

- Obserwujemy narastający brak zaufania pomiędzy mieszkańcami a samorządem lokalnym. Ma to bezpośrednie przełożenie na mniejsze poczucie sprawczości, a przede wszystkim na spadek aktywności obywatelskiej - mówi Łukasz Broniszewski, prezes Fundacji Stabilo.

Inicjatywę "Wpływamy na Toruń" popierają mieszkańcy z różnych dzielnic i okręgów. To ludzie, którzy chcą zabierać głos w ważnych dla miasta sprawach. W ich ocenie nie można mówić o dialogu pomiędzy władzą a obywatelami, jeśli konsultacje organizuje się w piątek o godz. 16, gdy wiele osób wyjeżdża na weekend.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Niestety, z artykułu dowiadujemy się kolejny raz jedynie o chęciach wpływania na rozwój Torunia przez organizacje obywatelskie. To za mało, by cokolwiek uzyskać.
  Chętnie dowiedziałabym się, czy organizacje te mają jakiś plan działania, czy próbują jakichś rozmów np. z radnymi, ustalają, czy ECFC ma obowiązek prawny przeprowadzenia badań na terenie Jordanek, o których mówiła prof. Bogumiła Rouba ? To są pilne, ważne sprawy wymagające niełatwych konfrontacji na wielu polach.
  Same spacery badawcze, warsztaty, zasięganie opinii mieszkańców to działania stanowczo niewystarczające.
  @dziurkawnosie
  Nie powinnam była zapomnieć o bardzo intensywnych staraniach i akcjach społeczników w sprawie Wrzosowiska. Czyli - nie tylko same chęci :).
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  jaki dialog? z kim? trzeba zorganizować referendum w sprawie zmiany układu władzy w toruniu. i wszystkich rozliczyć z podejmowanych bez analiz i aprobaty mieszkańców decyzji. na rozmowy był czas lata temu.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0