Publikujemy wiersze m³odego poety z Zespo³u Szkó³ Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy.
Uczniowie fantazjuj± o idealnych nauczycielach, zapominaj±c, ¿e oni maj± prawo marzyæ o "idealnych klasach". Oba marzenia to mrzonki.
Dezynfekcja r±k, przerwa w maseczce na twarzy, lekcje czê¶ciej ni¿ dot±d na ¶wie¿ym powietrzu. Tak wygl±da rzeczywisto¶æ we wszystkich szko³ach w regionie.
Nie min±³ nawet miesi±c roku szkolnego, a my ju¿ wiemy, ¿e bêdzie on bardzo napiêty i lekko szalony.
Nie jeste¶my beztroskimi, egocentrycznymi milenialsami - anga¿ujemy siê politycznie i spo³ecznie, chcemy, by nasz g³os zosta³ us³yszany i wziêty pod uwagê. Naukowcy widz± g³êboko zakorzenion± w naszym pokoleniu potrzebê zmiany.
Wyobra¼cie sobie, ¿e samorz±dy og³aszaj± "strefy wolne od katolików". Nikt nie chce takiego ¶wiata, nawet ateista taki jak ja. Zrozumcie, ¿e spo³eczno¶æ LGBT+ nie chce wiêkszych praw ni¿ wy, tylko równo¶ci, sprawiedliwo¶ci i szacunku. Nie wiêcej,...
Uczeñ: Martwiê siê o najbli¿szych. Babcia w podesz³ym wieku, mama ma jakie¶ choroby, tata te¿, wiêc nie najlepiej. Nauczycielka: Czujê siê zlekcewa¿ona przez system, bo zostali¶my wystawieni na pierwszy front, a nie ma dla nas testów.
Minê³y dwa miesi±ce od zamkniêcia szkó³. Entuzjazm pierwszych chwil ju¿ dawno temu odszed³ do lamusa, ale wszyscy jednak to pamiêtaj±. Mam to w g³owie.
COVID-19 pojawi³ siê znienacka i zmieni³ regu³y gry. Co bêdzie, gdy zaraza zostanie opanowana? Powiemy: "by³o, minê³o", i ruszymy dalej, jak gdyby nigdy nic? Nie mo¿emy sobie pozwoliæ na tak wielki b³±d.
Wiêkszo¶æ ma o nich zdanie, delikatnie mówi±c, niepochlebne, w mojej opinii zupe³nie bezpodstawne.
Po wspania³ych czterech latach czas wyfrun±æ z gniazda "Gazety M³odych". Tym razem piszê o sobie, moich dziennikarskich pocz±tkach i przygodach, o nowej pasji i o wyborach ¿yciowych.
Rz±d nie wzi±³ pod uwagê, ¿e maturzy¶ci zostan± pozbawieni mo¿liwo¶ci dalszego uczenia siê w szkole, gdzie w normalnych warunkach przerwa od zakoñczenia szko³y do egzaminu nie trwa zbyt d³ugo.
W momencie globalnego kryzysu ¶wiat nie zadaje sobie pytania: "To jak z tym egzaminem?". Jest jednak pewna grupa m³odych, dla których by³o to jedno z najwa¿niejszych pytañ.
Pierwsze dwa tygodnie lockdownu by³y dramatyczne: rozpad³ mi siê zwi±zek, w pracy przestali p³aciæ, o terminie matur - cisza. Tragedia po prostu - mówi Martyna, ¶wie¿o upieczona absolwentka jednej ze szkó³ ¶rednich w regionie.
Kursy jêzykowe w Dublinie, Florencji, Wiedniu, Bristolu, Bawarii, Malcie, na Cyprze oraz mobilno¶æ Job-shadowing w Bawarii, Bristolu. W roku 2019 nauczyciele ZSM nr 1 w Bydgoszczy byli bardzo mobilni.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.