Z czego jesteśmy dumni jako torunianie? Na co wydalibyśmy dodatkowe pieniądze w mieście? Jak nas widzą mieszkańcy innych ośrodków w Polsce?
W ciągu ostatnich 7 lat przeprowadzałem się 15 razy. Zmieniałem mieszkania, miasta, pracę, grono znajomych i przyjaciół. O Toruniu nie wiedziałem nic, nie znałem tu nikogo. Po półtora roku chcę, by to miasto był moim ostatnim przystankiem. Tu czuję...
Artyści nie tylko kreują potrzebną do rozkwitu miasta atmosferę, ale w sprzyjających okolicznościach mogą także stać się awangardą nowych trendów rozwoju gospodarczego. Kultura bowiem już od dawna nie jest jakimś dodatkiem do czegoś ważniejszego,...
Toruń chce zainteresować dzieci nauką za pomocą eksperymentów. W projekcie "Nauka - to takie proste!" weźmie udział 6,4 tys. uczniów i 178 nauczycieli z 24 szkół. Wartość? Aż 6,1 mln zł.
Przed dekadą 15 proc. młodych torunian nie czuło się w mieście bezpiecznie, dziś tylko 5 proc. Wspólna praca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz władz miasta najwyraźniej przynoszą efekty.
Jesteśmy nowocześni czy tradycyjni? Kto jest bardziej konserwatywny: młodzi czy seniorzy? Jak się oceniamy? Czy jesteśmy otwarci? W debacie "Przystanek Toruń" tym razem mieszkańcy mówią nie tylko o mieście, ale o sobie samych.
94 proc. mieszkańców uważa, że Toruń jest raczej zielony. W tym kontekście miasto oceniają lepiej osoby powyżej 40. roku życia. Młodsi i przyjezdni są nieco mniej zadowoleni i częściej uważają "zielone" inwestycje za priorytet.
Co różni urodzonych torunian od przyjezdnych? Jak oceniają życie w mieście przedstawiciele obu tych grup? Którzy mieszkańcy najchętniej stąd by się przeprowadzili?
Wszelkie protesty, które są formą aktywności społecznej, są jednocześnie przejawem odwagi obywateli. Jedną z grup społecznych, której prawa są sukcesywnie odbierane, są kobiety.
Z bębna starej pralki automatycznej zrobić można grilla, z dwóch konwi na mleko aparat do bimbru, z opony buty, a ze świecznika instrument muzyczny - to tylko jedne z wielu eksponatów na nowej wystawie w toruńskim Muzeum Etnograficznym.
Przyjechali tu na studia albo do pracy. Zakochali się w torunianinie lub w toruniance. Dlaczego zdecydowali się tu pozostać? Czego się najbardziej boją? Nowych mieszkańców portret własny.
Mamy problemy ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy, ale raczej nie jesteśmy skłonni szukać jej poza Toruniem. To się trochę zmieniło przez dekadę, przybyło optymizmu, ale nie na tyle, żeby miasto mogło konkurować z innymi większymi ośrodkami.
Aż 83 proc. mieszkańców uważa, że w Toruniu bardzo sprawnie działa komunikacja miejska. Doceniamy inwestycje drogowe, zwłaszcza mostowe, ale ulice i transport to już nie jest dla nas priorytet.
Czyste, zielone i żywe, a co najważniejsze - najładniejsze w Polsce - takie jest nasze miasto według ankietowanych w ramach projektu "Przystanek Miasto 2017"!
Przyjemnie mieszka się i pracuje w mieście, które jest przyjazne pod wieloma względami i systematycznie podnosi jakość życia. Do tego stopnia, że mało kto chce wyjeżdżać. Takim miastem jest Toruń.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.