1 z 9
Katedra św. Janów
W ramach Toruńskiej Starówki odnowiono wnętrze świątyni, a dotacje z innych programów pozwoliły odnowić także elewację. Budowa toruńskiej katedry zaczęła się w 1236 r. Prace konserwatorskie odsłoniły dotąd nieznane, cenne detale wnętrza świątyni. Po remoncie dekoracje na sklepieniach wyglądają teraz tak samo, jak podczas chrztu Mikołaja Kopernika w XV w.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
2 z 9
Kamienica pod Gwiazdą
W budynku z bogatą, barokową ornamentyką końca XVII w. działa oddział Muzeum Okręgowego. Zwiedzający mogą tam oglądać wystawę Świat Orientu. W ramach prac konserwatorskich odnowiło m.in. tylną elewację. Do tego powstał orientalny ogród nawiązujący do wystawy.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
3 z 9
Kościół Wniebowzięcia NMP
Gotycka świątynia zbudowana przez franciszkanów była sporym wyzwaniem dla konserwatorów. Ratunkowym zabiegom poddano 3,5 tys. m kw. murów, wymieniono także dachówkę. Prace były konieczne - pojawiały się już pęknięcia murów i ubytki, a na zawilgoconych partiach zadomowiły się glony i porosty.
4 z 9
Mury obronne miasta
Ich budowa zaczęła się w XIII w., gdy w Toruniu rządził zakon krzyżacki. Do dziś przetrwała jedna czwarta obwarowań. Pracom konserwatorskim poddano odcinek od okolic Krzywej Wieży do Zamku Krzyżackiego. Mury zostały uzupełnione, ujednolicono także ich kolorystykę i odrestaurowano bramy.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
5 z 9
Kościół św. Jakuba
W XIV-wiecznym kościele św. Jakuba odnowiono dach i elewację. Konserwatorzy musieli usunąć z poddasza gruz i zalegające od lat resztki budowlane, wymienili lub wzmocnili uszkodzone elementy. Kościół nie był remontowany od 1912 r. Teraz przywrócono jego oryginalny wygląd, znowu widać pierwotne dekoracje sterczyn.
6 z 9
Dom Mikołaja Kopernika
Tutaj w 1473 r. miał urodzić się Mikołaj Kopernik, chociaż nie wszyscy historycy się z tym zgadzają. Kamienica z pewnością należała w XV w. do rodziny sławnego astronoma, dziś patrona ulicy, przy której stoi dom. Obecnie to oddział Muzeum Okręgowego i jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Toruniu. Dzięki przeprowadzonym pracom jest wygodniejsze do zwiedzania i bezpieczniejsze, powiększyło się też o nową przestrzeń wystawienniczą.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
7 z 9
Kościół Ducha Św.
Kościół Ducha Św., pierwotnie protestancki, doczekał się największej odnowy w swojej historii. Ma ponad 250 lat. Początkowo nie miał wieży - wzniesiono ją dopiero w 1899 r. Teraz konserwatorzy oczyścili elewację świątyni, zmiany widać gołym okiem. Prace prowadzili też wewnątrz. Na filarze przy ambonie odkryli polichromię odtwarzającą baldachim.
8 z 9
Dawny klasztor, teraz biblioteka muzealna
XIV-wieczny budynek przy ul. św. Jakuba 20a dawniej był klasztorem benedyktynek, potem przez sto lat służył gminie protestanckiej, pełnił też funkcję pruskiego więzienia. Muzeum Okręgowe zaadaptowało go na pracownie archeologiczne, bibliotekę i magazyn zbiorów. Wymagało to przebudowy pomieszczeń. Gruntownej restauracji poddano także elewację, mury piwniczne, dach i stolarkę. Obdrapany budynek stał się perełką i zdobył nagrodę w konkursie Obiekt roku.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
9 z 9
Muzeum Diecezjalne
W gotyckiej kamienicy przy ul. Żeglarskiej 7 powstało Muzeum Diecezjalne. Zostało już poświęcone, a wkrótce planowane jest otwarcie. Zwiedzający zobaczą przedmioty używane dawniej w liturgii, złotnictwo, obrazy i rzeźby. Budynek wymagał dużych prac, bo był w fatalnym stanie. Przez lata przeciekał dach, przez co kamienicę zalewał deszcz. Nieznana jest dokładna data powstania tego domu, prawdopodobnie został wybudowany w pierwszej połowie XVI w.
Wszystkie komentarze