Sławek Wierzcholski w piątek inauguruje kolejną edycję swojego festiwalu Harmonica Bridge. ?Wyborczej? opowiada o swoich ulubionych piosenkach i co powinno zabrzmieć na jego pogrzebie.
REKLAMA
1 z 12
Ikona polskiego bluesa
Sławek Wierzcholski śpiewał kiedyś, że Blues mieszka w Polsce. Dzięki temu wirtuozowi harmonijki możemy powiedzieć, że blues na stałe zameldowany jest w Toruniu. Uchodzi za polską instytucję bluesa. Gra od ponad ćwierć wieku, promuje nowe kapele i festiwale. Jego Nocna Zmiana Bluesa stała się rozpoznawalna właśnie dzięki jego wyrazistej postaci: mocny, chropowaty, męski głos Wierzcholskiego szybko zyskał uznanie fanów. Torunianin jest wirtuozem harmonijki ustnej. Instrumentem zainteresował się dopiero, gdy miał 16 lat.
Nocna Zmiana Bluesa narodziła się w połowie lat 80. w Toruniu. Zaczynała od standardów. Po standardach przyszła kolej na własne kompozycje. Nagrany w latach 80. album Blues mieszka w Polsce przyniósł wyłącznie własne piosenki śpiewane po polsku. Odtąd podstawą repertuaru Nocnej Zmiany stały się autorskie kompozycje utrzymane w bluesowej stylistyce. Zmieniało się też instrumentarium grupy - pojawiła się perkusja, potem druga gitara w miejsce skrzypiec. Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium, a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak Szósta zero dwie, John Lee Hooker i Chory na bluesa.
Pierwsza piosenka z dzieciństwa, która zapisała Ci się w głowie
Maria Koterbska - Oh, Mr. Banjo
Moi rodzice byli wielkimi miłośnikami Marii Koterbskiej. Mieli wiele jej płyt, zwłaszcza tzw. czwórek i charakterystyczny głos piosenkarki rozbrzmiewał w domu bardzo często .Moją ulubioną piosenką był utwór w konwencji swingowo / dixielandowej Oh, Mr. Banjo z polskim tekstem Ludwika Jerzego Kerna Zagraj na banjo.
Wikipedia
3 z 12
Która piosenka ma dla Ciebie największe znaczenie?
Sonny Terry & Brownie McGhee - Wholesale Dealin Papa
Był to prawdopodobnie pierwszy utwór bluesowy, którego świadomie wysłuchałem. Blues tak mnie zauroczył, że zmienił koleje mojego życia. Wcześniej nie interesowałem się jakoś szczególnie muzyką.
Wikipedia
4 z 12
Czy masz swoją ulubioną piosenkę, która kojarzy Ci się z obecną/byłą partnerką?
Maciej Zembaty - W prosektorium
Wikipedia
5 z 12
O który utwór jesteś zazdrosny, że sam go nie napisałeś?
Steve Miller Band - Abracadabra
Utwór - zarówno canto, jak i refren - oparty jest na trzech akordach: a-moll, d-moll, E7. Prosta melodia, chwytliwy refren i wielki, światowy przebój mojej młodości!
6 z 12
Przy jakiej piosence chciałbyś zatańczyć?
La Bamba
Nie tańczę, kiedy nie muszę. A jak już się nie da wykręcić, to rytmy latynoskie są w miarę znośne? Może zatem np. La Bamba?
Wikipedia
7 z 12
Jakiej piosenki ostatnio słuchałeś?
Pracuję obecnie nad muzyką do spektaklu teatralnego, którego akcja dzieje się na południu Stanów Zjednoczonych w XIX wieku. Słucham sporo muzyki folkowej w wykonaniu takich artystów jak Doc Watson, Earl Scruggs, Jerry Douglas... Pewnie to był utwór któregoś z nich.
Wikipedia
8 z 12
Która piosenka poprawia Ci niezawodnie humor?
Screamin Jay Hawkins - Constipation Blues
9 z 12
Jakiej piosenki szczerze nie znosisz?
Nie znoszę, kiedy po zaśpiewaniu 100 lat jestem wraz z innymi zmuszany przez dowcipnego zapiewajłę do śpiewania coraz mniej sensownych wariacji na jej temat.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
10 z 12
Którego swojego utworu nie chcesz już grać?
Dżem i Sławek Wierzcholski - Niezapłacony rachunek
Niezapłacony rachunek nagrałem z towarzyszeniem grupy Dżem na CD Ciśnienie. Miał być dowcipny, z podtekstem ale po latach widzę, że mi to nie wyszło, niestety.
11 z 12
Nikt nie podejrzewa, że czasami słucham...
Muzyki klasycznej.
12 z 12
Jaka piosenka powinna zabrzmieć na Twoim pogrzebie?
St. James Infirmary
St. James Infirmary w wykonaniu grupy jazzu tradycyjnego. Tak jak w Nowym Orleanie...
Wszystkie komentarze