Czym jest ASMR?
Zapewne za popularność większości tych materiałów odpowiada ASMR. To skrót od autonomous sensory meridian response - zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ludzkiego ciała. Zjawisko to może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne.
Na portalu YouTube znajdują się tysiące filmów, w których wyzwalaczem ASMR są łagodnie wypowiadane zdania, szepty oraz przeróżne dźwięki jak np. skrobanie, szuranie, dźwięk suszarki do włosów, dźwięk nożyczek fryzjerskich. Ponadto wyzwalaczem może być delikatne muśnięcie np. karku lub sam bodziec wizualny w postaci np. masażu. Najczęściej jednak do zjawiska ASMR dochodzi w przypadku połączenia ze sobą co najmniej dwóch bodźców np. wizualnego i słuchowego.
Jak na to zjawisko patrzy środowisko naukowe? Steven Novella, dyrektor Wydziału Neurologii w Yale School of Medicine i aktywny działacz na rzecz sceptycyzmu naukowego, twierdzi, że brakuje dowodów naukowych, które potwierdziłyby zjawisko ASMR. Tom Stafford, wykładowca psychologii i nauk poznawczych na University of Sheffield, powiedział, że zjawisko ASMR może być prawdziwe, lecz z natury jest trudne do zbadania. Według Edwarda J. O'Connora, neurologa w Santa Monica College, przeszkodą, aby dokładnie zbadać zjawisko ASMR, jest to, że nie ma pojedynczego impulsu, który wyzwala ASMR dla wszystkich.
Przykłady? Tyna Majczuk, jedna z najciekawszych toruńskich tatuażystek, na swojej stronie chętnie zamieszcza wideo ze swojego studia.
Wszystkie komentarze