Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
1 z 13
Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) 76 267 głosów
Poseł z Torunia od 2011 r. Po odejściu z partii Łukasza Zbonikowskiego zastąpił go na stołku lidera PiS w regionie toruńsko-włocławskim. Z partią związany od 2001 r. Magister inżynier rolnictwa, absolwent Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (1985). Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Po studiach przejął wraz z żoną kilkunastohektarowe rodzinne gospodarstwo rolne w podtoruńskiej Krobii. W latach 2008-2010 doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa. Dwukrotnie radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwszy od dawna polityk z naszego okręgu, który został szefem resortu w rządzie - w ubiegłym roku objął tekę ministra rolnictwa i rozwoju wsi, zastępując na tym stanowisku Krzysztofa Jurgiela. Zbiera lepsze noty od poprzednika, chociaż obrońcom przyrody podpadł decyzją o odstrzale dzików, a jego wypowiedzi o jedzeniu bobrów stały się tematem dowcipów i internetowych memów.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju / gov.pl/web/inwestycje-rozwoj/
2 z 13
Anna Gembicka (PiS) 15 305 głosów
Urodziła się w 1991 r. we Włocławku, a wychowała w pobliskim Tulibowie. Studia prawnicze podjęła na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie nauki należała do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, zasiadła w jego władzach krajowych, w końcu została sekretarzem generalnym.
Protegowana Mateusza Morawieckiego - od 2016 r. była jego asystentką i doradczynią, a gdy został premierem została jego sekretarzem.
W 2018 r. bez powodzenia kandydowała do sejmiku kujawsko-pomorskiego. W lutym b.r. objęła funkcję pełnomocnika wojewody kujawsko-pomorskiego ds. zrównoważonego rozwoju. W czerwcu powołano ją na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz pełnomocnika rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
3 z 13
Joanna Borowiak (PiS) 15 200 głosów
Ponad 20 lat pracowała jako nauczycielka przedmiotów artystycznych we włocławskim gimnazjum, wykładała również w tamtejszej Kujawskiej Szkole Wyższej. W 2005 r. zrobiła doktorat na Wydziale Humanistycznym toruńskiego UMK.
Cztery lata temu zdobyła poselski mandat dzięki głosom mieszkańców Włocławka doceniających jej aktywność w radzie miasta, w której reprezentowała PiS od 2006 r. Od lat propagowała tezę, że Włocławek został skrzywdzony w nowym podziale administracyjnym. Podczas protestu przed Urzędem Marszałkowskim domagała się odebrania Toruniowi przywilejów i obdarowania nimi Włocławka, Rypina, Grudziądza i reszty województwa, które jej zdaniem są marginalizowane.
Jest jedną z najpilniejszych posłanek kończącej się kadencji - uczestniczyła w 99,86 proc. głosowań, a głos z mównicy zabierała 210 razy.
Gazeta.pl
4 z 13
Zbigniew Girzyński (PiS) 12 293 głosy
Historyk, nauczyciel akademicki na toruńskim UMK. W Sejmie debiutował w 2005 r. Miał przerwę w karierze politycznej - po tym jak odszedł z PiS po aferze z rozliczaniem delegacji cztery lata temu bez sukcesu startował do Senatu jako kandydat niezależny. Na kilka lat dał sobie z polityką spokój i wrócił do pracy naukowej. Obronił habilitację z historii, ciągnęło go jednak do mediów i władzy: występował jako ekspert w programach telewizyjnych, w internecie umieszczał filmiki m.in. z podróży do miejsc związanych z Józefem Piłsudskim.
Startował też w ostatnich eurowyborach, miał dobry wynik, ale mandatu nie zdobył. W obecnej kampanii startował z dziesiątego miejsca listy PiS.
WOJCIECH KARDAS
5 z 13
Iwona Michałek (Porozumienie) 11 130 głosów
Przedstawicielka Porozumienia, partii wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina, startowała z trzeciego miejsca na liście PiS. Z wykształcenia jest nauczycielką biologii. Przez dziesięć lat pracowała w kuratorium oświaty jako wizytator. Potem jako dyrektor, wicekurator, pełniła też obowiązki kuratora oświaty. Przez pięć lat była rzecznikiem praw ucznia. W mijającej kadencji objęła funkcję wiceministra edukacji i pełnomocnika rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły.
Jej pasją są motocykle, od lat przemierza na dwóch kółkach Polskę i Europę.
Fot. Archiwum
6 z 13
Mariusz Kałużny (Solidarna Polska) 10 984 głosy
Startował z ósmego miejsca listy PiS. Niespełna 33-letni ziobrysta w Toruniu nie był powszechnie znany, co innego w pobliskiej Chełmży. Mimo młodego wieku przez trzy kadencje zasiadał w chełmżyńskiej radzie miasta.
Absolwent teologii i politologii, pracował jako katecheta w wiejskiej szkole w Górsku, gdzie według oświadczeń majątkowych zarabiał 40 tys. zł rocznie.
W 2016 r. został zastępcą dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie podległemu Ministerstwu Sportu i Turystyki, instytucji zarządzającej ośrodkami przygotowań olimpijskich w Spale, Władysławowie, Giżycku, Wałczu, Szczyrku i Zakopanem. Przed ostatnimi wyborami samorządowymi wspomagał Patryka Jakiego w walce o prezydenturę w Warszawie. Jaki popierał zaś Kałużnego, który bezskutecznie chciał zostać radnym kujawsko-pomorskiego sejmiku. W minionej kampanii do Sejmu również mógł liczyć na jego wsparcie.
Fot. Grażyna Marks / Agencja Wyborcza.pl
7 z 13
Arkadiusz Myrcha (KO) 32 439 głosów
Najwięcej głosów z listy KO zdobył Arkadiusz Myrcha. Do sejmu dostał się po raz pierwszy przed czterema laty. Wtedy kandydował z pierwszego miejsca listy PO, która chciała trafić do wyborców nowymi twarzami na listach. W 2015 roku otrzymał 13,4 tys. głosów. Wcześniej był radnym w Toruniu. Z zawodu jest prawnikiem (skończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika), w Sejmie zasiada między innymi w komisji sprawiedliwości i praw człowieka, zajmuje się także zmianami w kodeksach. Na plenarnych posiedzeniach Sejmu przemawiał 166 razy, często poruszał sprawy wymiaru sprawiedliwości. Złożył ponad 200 interpelacji, część z nich wraz z grupą innych posłów. Interweniuje też w sprawach lokalnych takich jak np. budowa drogi S10, nowa siedziba sądu w Toruniu.
35- letni Myrcha jest żonaty z Kingą Gajewską, posłanką z Warszawy (okręg 20), mają kilkumiesięcznego synka. Pasją posła jest piłka nożna.
Fot. Robert Górecki / Agencja Wyborcza.pl
8 z 13
Tomasz Lenz (KO) 26 044 głosy
Lenz jest szefem wojewódzkich struktur Platformy Obywatelskiej. Wcześniej należał do Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Przez wiele lat był asystentem byłego posła i senatora Jana Wyrowińskiego. W sejmie zasiada nieprzerwanie od 2005 r. Z wykształcenia jest historykiem, studia skończył w 2011 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W kadencji 2015-2019 został wiceprzewodniczącym sejmowego klubu PO-KO, działał w komisji spraw zagranicznych, komisji gospodarki i rozwoju (2015-2016). Rok temu chciał zostać prezydentem Torunia, w wyborach przegrał jednak z Michałem Zaleskim.
Kibicuje toruńskim koszykarzom i żużlowcom. Ma 51 lat. Jest żonaty, ma pięcioro dzieci.
Fot. Facebook
9 z 13
Tomasz Szymański (KO) 11 845 głosów
Popularny jest przede wszystkim w Grudziądzu, tam zdobył ponad 9 tys. głosów. Jest absolwentem administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 2006 roku startował w wyborach samorządowych z listy PO, jednak radnym Grudziądza nie udało mu się zostać. Był sekretarzem urzędu miasta w Grudziądzu, od 2011 zasiada w sejmowej ławie. W Sejmie VIII kadencji został członkiem m.in. Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Komisji do Spraw. Zajmuje się także sprawami swojego miasta. Ma 41 lat.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
10 z 13
Iwona Hartwich (KO) 10 865 głosów
W sejmowych ławach jako posłanka zasiądzie po raz pierwszy, ale nie będzie to jej debiut na Wiejskiej. Hartwich była liderką sejmowych protestów opiekunów osób niepełnosprawnych w latach 2014 i 2018 (o sprawy niepełnosprawnych walczy od 2008 roku). Wiele dni i nocy spędziła na sejmowych korytarzach. Od połowy ubiegłego roku ma zakaz wstępu do sejmu. Długo nie opowiadała się za żadną partią polityczną, wreszcie zdecydowała się kandydować z KO. Ma męża i dwóch synów, jednym z nich jest poruszający się wózku inwalidzkim Jakub, od zeszłego roku toruński radny.
Fot. Grzegorz Bukała / Agencja Wyborcza.pl
11 z 13
Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) 26 092 głosy
Zanim w 2014 r. zainteresowała się polityką, prowadziła fundację, która zajmowała się działaniami kulturalnymi i artystycznymi. Później jako działaczka ruchu miejskiego kandydowała na prezydenta Torunia, uzyskując drugi wynik w mieście. Została radną z Czasu Mieszkańców.
Zaangażowała się w projekt Ryszarda Petru - Nowoczesna dostała się do Sejmu. Torunianka szybko zyskała sławę ogólnopolską emocjonalnymi występami w obronie praworządności i praw mniejszości. Często gościła także w popularnych audycjach telewizyjnych. To dzięki niej w Sejmie wybuchł protest matek osób niepełnosprawnych - ona wprowadziła manifestujących do budynku na Wiejskiej. Zajęła się także sprawą pedofilii w Kościele. Własne doświadczenia z hejterami zainspirowały ją do stworzenia ustawy ułatwiającej walkę z agresją w internecie przed sądami cywilnymi, ale zgłoszony przez nią projekt przepadł w pierwszym czytaniu.
Podczas rozłamu w Nowoczesnej wzięła stronę byłego lidera partii Ryszarda Petru, obecnie jest bezpartyjna - w czasie kampanii poparł ją Robert Biedroń z Wiosny. Bezskutecznie zabiegała o mandat europosła z Warszawy. Do wyborów poszła z hasłami świeckiego państwa i rozliczenia PiS.
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
12 z 13
Robert Kwiatkowski (Lewica) 13 940 głosów
Członek władz Stowarzyszenia "Ordynacka", przyjaciel lidera Sojuszu Włodzimierza Czarzastego, były prezes TVP. Zniknął ze świecznika po aferze Rywina, potem próbował jeszcze zaistnieć na scenie politycznej u boku Janusza Palikota. Nie ma żadnych związków z Toruniem, jego start z pierwszego miejsca w tym okręgu krytykował jeden z wojewódzkich liderów SLD Marek Jopp. Kwiatkowski jako poseł chciał podnieść poziom usług publicznych, m.in. służby zdrowia. Poparcia szukał głównie wśród seniorów. W Toruniu poparł go były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który specjalnie dla niego przyjechał do naszego miasta.
nadesłane
13 z 13
Paweł Szramka (PSL/Kukiz'15) 14 404 głosy
Urodził się 18 czerwca 1989 r. w Brodnicy. Z wykształcenia ekspert od logistyki, obronił licencjat w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, a magisterium na WSB w Bydgoszczy.
Cztery lata temu był nieznanym publicznie starszym szeregowym w 4. Pułku Chemicznym w Brodnicy. Na fali popularności ruchu Pawła Kukiza udało mu się wtedy zostać posłem - po uzyskaniu mandatu musiał zrezygnować z kariery żołnierza zawodowego.
W mijającej kadencji zainicjował powstanie parlamentarnego zespół na rzecz rozwoju turystyki i promocji regionu kujawsko-pomorskiego, do którego - co zdarza się nieczęsto - przystąpili posłowie wszystkich opcji, zarówno z toruńskiego, jak i bydgoskiego okręgu.
Po zawarciu sojuszu z ludowcami lider ruchu Paweł Kukiz wywalczył dla niego jedynkę na liście PSL w Toruniu. Szef PSL w regionie Zbigniew Sosnowski musiał zadowolić się dwójką. Na znak protestu przeciw tej decyzji z wyborów zrezygnował popularny poseł ludowców Eugeniusz Kłopotek.
Wszystkie komentarze