Miasto próbuje wyjść z twarzą z wizerunkowej wpadki. Naukowcy z UMK sporządzą kompleksową ekspertyzę archeologiczno-architektoniczną i historyczną średniowiecznych murów odkopanych na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim. Powiedzą też, jak bardzo są cenne i co z nimi zrobić.
Opinie publikowane w naszym serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji

Toruński magistrat już tak kategorycznie i chwilami arogancko nie reaguje na monity naukowców, aktywistów i mediów, żeby ocalić od zapomnienia średniowieczne fragmenty murów odkopane przez prywatną firmę Alagierscy podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego. 

Teraz urząd, konsekwentnie dążący do zasypania reliktów blokujących inwestycję, zlecił toruńskiemu uniwersytetowi dodatkowe badania, ile są warte odkopane mury i co z nimi zrobić. – UMK został poproszony przez władze miasta o przygotowanie ekspertyzy archeologiczno-architektonicznej i historycznej dotyczącej merytorycznej wartości tego terenu oraz sposobu dalszego postępowania z tym miejscem. W związku z tym, żeby ekspertyza była merytorycznie dopracowana, pewne punkty w ramach wcześniej badanego obszaru musimy sprawdzić – powiedział PAP prof. Wojciech Chudziak, dyrektor Instytutu Archeologii UMK, który pokieruje pracami. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Taki już urok starego miasta. Gdzie nie wbijesz łopaty - tam "coś" znajdziesz. Oprócz bulwarów mamy przecież teatr muzyczny, też z niespodzianką. Tam jednak nikt nie wpadł na pomysł, by znalezisko zburzyć/zakopać i o nim zapomnieć. Jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B, C, a nawet dojechać do końca alfabetu. Sęk w tym, że w przypadku bulwarów w ogóle nie trzeba było tego A wymawiać.
    @de.facto
    Niemcy budowali ładne miasta. W Krakowie, Gdańsku, Toruniu mieszczanami byli Niemcy.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1

    bo jak się idzie w zaparte i nie słucha specjalistów od zabytków, tylko aby do przodu po nomen omen trupach, to potem trzeba dopłacić z nawiązką i traci się czas. Nawet w Radomiu nie da sie lać betonu na chybił trafił, a co dopiero w Toruniu ;) xd. Droga powinna zostać puszczona bokiem, albo w ogóle bulwar powinien być wyłączony z ruchu. Sorry, takie macie miasto xd
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    A bulwary dalej rozkopane. Odstraszają turystów, kierowcy klną w " żywe pioruny"! To świadczy o braku wyobraźni ,nieudolności gospodarzy miasta i ich sobiepanstwie. Bo " co wolno wojewodzie...." Było trzeba nie budować klocków z betonu w pięknej panoramie miasta i zostawić wszystko- bez zmian. Teraz, to tylko podatnicy muszą się zrzucić na dalsze koszty związane z badaniami,ekspertyzami. I bedzie to trwalo,trwało i trwało.....
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Nic już nie zmieni wizerunku TEGO prezydenta. A w wyborach wystartuje, bo jak inaczej megalomańsko będzie mógł mówić - Jestem Toruniem. Tylko radykalna zmiana prezydentów, radnych, dyrektorów, prezesów miejskich spółek może zmienić oblicze tego miasta. I na to jest czas w kwietniu. Potrzebna jedynie mobilizacja jak 15.10.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Toruń kisi się w starym, krzyżackim mieście. Nie ma nic więcej, Centrum, Śródmieścia, placów, fajnej zabudowy (BP to porażka ze względu na ilość brzydkich bloków na Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Bydgoskiej, poprzecznych itd.) Fajna jest DE. Ale jak wyjdziesz ze SM obok UM i UMar., to po przejściu okolic Jordanek i ME, trafiasz na syf. Przepraszam, Toruń został oszczędzony w czasie 2 wojny, Bydgoszcz, niestety, nie (egzekucje na SR, rozbiórki, w tym fantastyczna ZPSR, kapitalna synagoga, walki w 1945 r., strata najpiękniejszego teatru w Polsce i największych spichrzy królewskich itd.). Z Torunia Niemcy się wycofali, dlatego mieliście szczęście, ale w Bydgoszczy zażarcie bronili swoich Niemiec. Jeżeli jesteście Polakami, to poczytajcie historię. B. to miasto polskie. Ale uważam, że te odkopane fundamenty powinny być wyeksponowane, to historia Torunia. W Bydgoszczy był romański kościół z 12 wieku, św. Idziego, zostały fundamenty. Polski.
    już oceniałe(a)ś
    1
    7